Odmowy skoku – przyczyny i rady

20170930_094240

Częstym zjawiskiem na zawodach są konie odmawiające posłuszeństwa przed przeszkodami. Najczęściej też w takich przypadkach jeźdźcy sięgają po coraz ostrzejsze kiełzna, ostrogi… Niestety, albo „stety” te sposoby nie pomogą. 

Spotykamy się z trudnym problemem – koń zatrzymuje się gwałtownie hamując przed przeszkodą (zrzucając nas przy okazji albo prawie) lub metr przed przeszkodą skręca w bok (z tym samym skutkiem).

Przyczyny i rady

  1. Ból lub dyskomfort – Pierwszym pytaniem które powinniśmy sobie zadać, to czy konia coś boli lub uwiera. Może być to uciskające siodło, za ostre kiełzno, zła jazda, szarpanie za wodze, itp.
    Rada: Najpierw sprawdzić wszystkie powyższe możliwości.
  2. Koń nie „wyrabia” zakrętu do przeszkody – nie policzył kroków i po prostu nie jest w stanie skoczyć przeszkody. Takie przypadki zdarzają się przy zbyt ostrych zakrętach na przeszkody i nie najeżdżaniu na wprost.
    Rada: Jeździec powinien najpierw skorygować swoje najazdy.
  3. Koń boi się przeszkody – na przykład kolorowej stacjonaty albo przeszkody z rowem. Nie ma jeszcze pełnego zaufania do jeźdźca. Szczególnie młode konie mogą odmawiać posłuszeństwa przed przeszkodami także z powodu niezrozumienia polecenia.
    Rada: wydawać zrozumiałe polecenia i wyrobić sobie zaufanie u konia. Jeśli koń dalej boi się przeszkody, pozwalamy mu ją obejrzeć z bliska.
  4. Zbyt wysokie wymagania – zbyt wysokie przeszkody.
    Rada: przejście do niższych przeszkód i wzmocnienie pewności siebie konia.
  5. Krzywe najazdy – jeźdźcy, którzy najeżdżają na przeszkody pod kątem lub za bardzo z jednej strony, sami prowokują konia do odmowy skoku.
    Rada: jeździec powinien skorygować swoje najazdy, tak aby zawsze były one na wprost do przeszkody.
  6. Wstrzymywanie – są też jeźdźcy, którzy tak bardzo wstrzymują konia przy najeździe do przeszkody, że koń w końcu odmawia skoku. Jest to bardzo zły nawyk, prowadzący do niezrównoważenia konia i jego coraz częstszych odmów.
    Rada: jeździec powinien oduczyć się tego nawyku. Dobrym sposobem są skoki w korytarzu bez wodzy.
  7. Pchanie za mocno naprzód – kiedy jeździec w ostatnich fulach przed skokiem, kiedy koń wylicza kroki do przeszkody będzie jeszcze popędzał konia, sam prowokuje go do wyłamania. Na wprost do przeszkody nie należy już zmieniać tempa.
    Rada: ćwiczenie parkurów w równym tempie.
  8. Rzucanie wodzy – niektórzy jeźdźcy mają nawyk luzowania wodzy tuż przed przeszkodą lub nad, zaburzając tym równowagę konia. Przed przeszkodą koń bez kontaktu traci równowagę i ratuje się hamowaniem lub zakrętem.
    Rada: poprawienie kontaktu i równowagi u jeźdźca.
  9. Przemęczenie – przyczyną może być także za dużo skoków i treningów. Koń może stracić zainteresowanie skokami lub być zbyt wycieńczony by oddać skok.
    Rada: w takim wypadku lepiej dać koniowi przerwę od treningów.
  10. Wykorzystywanie jeźdźca przez konia – koń czuje że jeździec nie ma nad nim kontroli lub stracił pewność siebie, więc koń również traci wolę do skoku, co skutkuje odmową posłuszeństwa.
    Rada: Problem tkwi w człowieku, więc to on powinien być bardziej zdecydowany i pewny.

Żeby zapobiec wyłamaniu, należy podjeżdżać do przeszkody pewnie i energicznie (ale nie za szybko), równym tempem, pod kątem prostym i z krótkich najazdów, żeby koń nie miał czasu za dużo się zastanawiać. Jeśli koń wymyka się nam spod kontroli, od razu robimy woltę. Najeżdżamy na przeszkodę dopiero wtedy, kiedy się uspokoi.

Zawsze jeździec powinien szukać przyczyny problemu najpierw u siebie, a potem u konia! (brutalna prawda, ale prawda).

 

Źródła:

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar

wpDiscuz