Jakie pastwisko?

koń-gniady-derka-trawa

Bardzo ważny jest odczyn gleby na której pasie się nasz koń, gdyż gleby o odczynie zasadowym lub zbyt zakwaszone mogą być niebezpieczne dla koni. Ale jak zbadać jaki rodzaj gleby panuje na naszych pastwiskach?

Nie jest to zbyt trudne. Spójrzmy najpierw na tablicę poniżej.

Odczyn gleby to właściwość gleby wyrażona przez stosunek pewnych substancji w roztworze glebowym. Odczyn wskazuje na kwasowość lub zasadowość gleby.

9,0 pH Odczyn zasadowy zbyt wysoki dla koni
8,5 pH Odczyn zasadowy
7,5 pH Wzrastający odczyn zasadowy
7,0 pH Odczyn obojętny
6,5 pH Wzrastający odczyn kwaśny
6,0 pH ODCZYN IDEALNY DLA KONI
5,5 pH Odczyn kwaśny
4,5 pH Wysoka kwasowość

 

Glebę kwaśną możemy rozpoznać po rozplenieniu się rumianka, skrzypu, koniczyny i  łubinu (który jest trujący dla koni). Także wielce kwasolubne są wrzosy, paprocie i mchy. Bardzo znana ze swych wymagań kwasowości jest borówka amerykańska. Z drzew kwasolubnych wyróżnia się świerki i buki. Z tego wynika, że gleba kwaśna ( czyli poniżej 7,0 pH) występuje najczęściej na terenach przyleśnych.

Natomiast glebę zasadową można znaleźć na podłożach wapiennych i kredowych, gdzie miejsce znajdą jaskry, zawilce, maki, babki, pokrzywy i miłki.

Do uzyskania dokładniejszych pomiarów odczynu gleby używa się specjalnego płynu lub narzędzi dostępnych w sklepach ogrodniczych.

Jeżeli gleba jest za kwaśna dobrze jest ją wapnować, czyli używać nawozów wapniowych, wapna i kredy. A jeśli ziemia ma zbyt wysoki odczyn zasadowy, można nawozić ją kwaśnym torfem.

Źródła:

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar

wpDiscuz