Jaki czaprak?

koń-gniady-jazda-eskadron-nici-czaprak-koral-jeździec

„Jaki śliczny czaprak! Muszę go kupić, idealnie pasuje do nauszników! A ten akurat jest na promocji!” Znacie to? Chyba każdy koniarz chciałby mieć ich jak najwięcej, najlepiej w każdym kolorze tęczy, prawda?  😉 Jednak w wyborze czapraka nie można kierować się tylko własnymi upodobaniami, ale trzeba przede wszystkim wziąć pod uwagę funkcjonalność i wygodę konia. 

Głównymi zadaniami czapraka jest amortyzowanie wstrząsów, zabezpieczenie siodła przed przesuwaniem się o raz ochrona przed potem.

Czapraków jest mnóstwo, w wielu kolorach i wzorach, w różnych rozmiarach, profilach i o różnych grubościach, zrobionych z różnych materiałów.  Prawdziwym wyzwaniem jest pośród tak dużego wyboru kupić odpowiedni czaprak, który będzie spełniał wymagania i jeźdźca, i konia. Wiadomo, że nie weźmiemy konia do sklepu jeździeckiego żeby wybrał sobie czaprak. Ale jest kilka kryteriów, dla których warto rozpatrzyć wybór czapraka, aby był on jak najbardziej komfortowy dla konia. Spokojnie, pomożemy Wam znaleźć idealny czaprak dla Waszego konia!

  • Rozmiar – wyróżniamy kilka rozmiarów czapraków, najczęściej są to: Pony, Cob i Full. Pony jest przeznaczony dla kucyków, Cob dla średnich koni, a Full dla dużych koni. Ważne, aby wybrać dobry rozmiar czapraka, aby nie był ani za duży, ani za mały, i żeby siodło nie wystawało za czaprak.
  • Profil – u różnych firm produkujących czapraki występują różne oznaczenia profilów, ale są 3 zasadnicze: ujeżdżeniowy (DL, DR), skokowy (SR) i wszechstronny (VS).
  • Materiał – najważniejsze, aby był oddychający, dobrze chłonął pot i odprowadzał go na zewnątrz. Większość czapraków jest zrobionych z bawełny, która dość dobrze chłonie pot, ale za to łatwo się brudzi i wymaga częstego prania. Najlepsze właściwości absorbujące wilgoć ma wełna, którą niestety rzadko stosuje się do szycia czapraków. Ale zamiast czapraka można podłożyć pod siodło zwykły wełniany kocyk, który będzie lepiej chłonął pot niż nie jeden czaprak. Niektóre czapraki są dodatkowo podszywane miękką pianką lub siateczką, która absorbuje wilgoć.
  • Grubość – też jest ważna. Zastanówmy się – czy założylibyśmy w upalny, letni dzień gruby sweter? Dokładnie tak samo czuje się koń z grubym czaprakiem na grzbiecie. Należy unikać jak ognia grubych czapraków, gdyż zmieniają one równowagę siodła, są niekomfortowe dla konia i oddalają nas od grzbietu konia, a więc nasze pomoce dosiadem będą ledwo wyczuwalne dla konia. Kupujmy cienkie, oddychające bawełniane czapraki, które będą wygodne dla naszego konia. Jednak nie przesadźmy w drugą stronę! Zbyt cienki czaprak szybko nam się zniszczy.

koń-gniady-jazda-nici

  • Jakość – przyjrzyjmy się dokładnie czaprakowi, który zamierzamy kupić – czy wygląda na takiego który po kilku jazdach się poniszczy? Tak, wiem, już się poprawiam – jeśli kupujemy czaprak przez internet nie możemy się mu przyjrzeć z bliska. A więc oglądamy opinie o tym czapraku, czy jest wytrzymały, ile przetrwał lat, itp. Unikniemy w ten sposób wielu przykrych sytuacji związanych z niespełnionymi oczekiwaniami przez czaprak.
  • Funkcjonalność – głównie chodzi tutaj o pranie – czy szybko się brudzi, czy się odbarwia, itd. W tej kwestii też trzeba się pytać posiadaczy takiego czapraka – przed zakupem tego sami nie sprawdzimy, a panie w sklepie jeździeckim też nam tego nie powiedzą. Do funkcjonalności czapraka należy też zaliczyć obecność pasków na popręg i do przystuł, choć większość czapraków w dzisiejszych czasach i tak je posiada.
  • Kolor lub wzór – zależy tylko od nas.  😀 Koniowi nie zrobi różnicy, czy kupimy limonkowy, niebieski czy fuksjowy. Jednak wiadomo, że na jasnych czaprakach lepiej widać zabrudzenia i przetarcia od siodła. Niektóre czapraki z czasem płowieją, lub odbarwiają się po praniu. Dobrze jest wziąć do pod uwagę, jeśli chcemy kupić czaprak, któy będzie dobrze wyglądał przez lata. Kolor czapraka zazwyczaj bierzemy też pod uwagę, gdy chcemy dobrać komplet np. do pasujących owijek, nauszników lub bryczesów.
  • Producent – bierzemy go pod uwagę wtedy, gdy na przykład wiemy, że czapraki z tej firmy są dobrej jakości lub ktoś ją nam polecił. Zwykle jeśli kupimy czaprak z jednej firmy i okaże się on dobry, to pozostałe czapraki tegoż producenta też takie będą (choć nie zawsze).
  • Cena – cena, za jaką jesteśmy w stanie kupić dany czaprak zależy od grubości naszego portfela i/lub kwoty, jaką jesteśmy w stanie wydać na czaprak. Nie zawsze cena jest adekwatna do jakości czapraka, a nie zawsze jakość jest adekwatna do ceny. Chodzi głównie o to, że jeden czaprak jest tani, a czaprak który jest prawie identyczny, ale z renomowanej firmy jest o wiele droższy. Musimy się zastanowić, czy zależy nam na tym, aby wydać mniej na prawie taki sam czaprak, czy wydać 3 razy więcej na ten czaprak, tylko z lepszej firmy. Czasem niestety te tańsze czapraki okazują się gorsze. Więc tylko my musimy zdecydować, ile chcemy wydać na czaprak i czy ten zakup na pewno będzie się nam opłacał.

Źródła: 

  • Jakub Gołąb „Rząd doskonały”

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar

wpDiscuz