Ratunku, mój koń gryzie drewno!

koń-kary-słup-drewno-gryzienie

Obgryzanie drewnianych słupów i ogrodzeń przez konie nie jest w większości przypadków wywoływane nudą, tylko niedostateczną ilością paszy objętościowej, a przez to często z problemami nadkwasoty i wrzodów żołądka.

Gryzienie drewna głównie jest powodowane brakiem lub niedostateczną ilością paszy objętościowej (siana) w diecie konia. Przeprowadzano nawet badania dotyczące gryzienia drewna oraz łykania. Okazało się, że ani jedno, ani drugie nie można zaliczyć do zachowań stereotypowych. Badanie przeprowadzono na 225 koniach do 4 roku życia. Odkryto, że u koni karmionych paszą treściwą łykawość i żucie drewna występowały czterokrotnie częściej niż u koni karmionych paszą objętościową. Badania te pokazują, że gryzienie drewna i łykawość są ze sobą ściśle związane i oba te zachowania mają na celu zmniejszyć kwasowość w żołądku. Kiedy koń żuje drewno, wydziela ślinę, która ma właściwości łagodzące pH układu pokarmowego. Sugeruje to, że konie gryzące drewno poprzez nadmierną produkcję śliny próbują uspokoić podrażniony kwasem żołądek. Dlatego, u takich koni problem jest o wiele głębszy niż nam się wydaje, zaczynający się od nadkwasoty, a kończący na poważnych wrzodach żołądka (czyt. Choroba wrzodowa koni – częsty problem koni sportowych).

Pasza objętościowa powinna być więc skarmiana regularnie, najlepiej jeśli koń ma do niej dostęp cały czas, np. na pastwisku. W ten sposób możemy uniknąć wielu nałogów i chorób układu pokarmowego naszego konia, między innymi wrzodów żołądka. Jeśli koń nie ma możliwości codziennego wychodzenia na padok, dobrze jest zaopatrzyć się w dużą siatkę na siano, która zaoszczędzi nam czasu przy karmieniu, a koń będzie miał stały dostęp do siana w boksie (więcej na temat siatek na siano w artykule o siatkach: Siatki na siano – plusy i minusy).

koń-gryzie-drewno

Innym powodem (choć o wiele rzadziej spotykanym niż nieprawidłowe żywienie), dla którego koń może uznać drewniane ogrodzenie za smaczną przekąskę jest nuda. Znudzone konie potrafią zrobić praktycznie wszystko, łącznie z gryzieniem drewna. Dlatego ważne jest, żeby zapewnić koniowi jakieś zajęcie. Najprostszym sposobem jest podanie mu siana. Aby starczyło mu siana na dłuższy czas, można rozłożyć je w różnych miejscach pastwiska lub boksu lub włożyć je do siatki. Można też kupić koniowi zabawkę – np. piłkę. Małą piłkę można zawiesić w boksie, ale są też duże piłki, które świetnie zapewnią długotrwałą rozrywkę koniowi na padoku. Funkcje zabawki może też pełnić lizawka – solna lub smakowa. Jeśli kupimy koniowi sól himalajską lub lizawkę mineralną, będzie pełnić podwójną funkcję – będzie zabawką, ale też pomoże koniowi uzupełnić niedobory minerałów, które próbował wcześniej sobie skompletować.

Szybkie rozwiązanie problemu gryzienia drewna pozwala nam uniknąć między innymi nadmiernego starcia zębów u konia, a także ratuje nasze drewniane płoty od zniszczenia. Przede wszystkim gdy zadbamy o prawidłowe żywienie naszych podopiecznych, dzięki czemu koń przestanie gryźć drewno możemy również zapomnieć o problemie wrzodów żołądka, którego objawem może być gryzienie drewna i łykanie.

Źródła:

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar

wpDiscuz