Żywienie klaczy w okresie okołoporodowym
Jak powinno się karmić klacze źrebne w okresie przed porodem i po porodzie, aby zapobiec ewentualnym chorobom źrebięcia? Jest to bardziej skomplikowane niż się wydaje. Zapoznaj się z poniższym artykułem i dowiedz się czym skarmiać klacze w sezonie wyźrebień i czym uzupełniać ich dietę!
Przed kryciem
Przed planowaną ciążą u klaczy musimy postarać się o jej kondycję. Musimy bardziej zwrócić uwagę na prawidłowe żywienie i czy klacz nie jest przekarmiana. Czym skutkuje nadmiernymi składnikami pokarmowymi przed sezonem rozpłodowym u klaczy? Przede wszystkim zwiększonym ryzykiem wystąpienia ciąży bliźniaczej, co u koni raczej nie jest pożądane.
Okres ciąży
Długość ciąży u koni waha się pomiędzy 310 a 360 dni. Średnio jest to 338 dni. Okres ciąży zależny jest też po części od rasy – u koni czystej krwi arabskiej ciąża trwa zazwyczaj 343 dni, a u folblutów (koni pełnej krwi angielskiej) wynosi ona 334 dni.
Od czego zależy długość ciąży? Okazuje się, że od wielu czynników. Jednym z nich jest kwestia żywieniowa. Mianowicie intensywne karmienie w okresie ciąży klaczy skraca jej okres ciąży, a niedożywienie – wydłuża. Także wiek klaczy ma znaczenie – im starsza klacz, tym krótsza ciąża. Ciekawe jest też fakt, że długość ciąży jest zależna od miesiąca w którym klacz została pokryta. Jeżeli została pokryta w miesiącach od czerwca do października to ciąża będzie nieco krótsza, a jeśli od listopada do maja – ciąża się wydłuży. Czy płeć źrebaka również wpływa na długość ciąży? Okazuje się że tak – ogierki są noszone ok. 3 doby dłużej niż klaczki.
Na podstawie badań, stwierdzono też, że sposób odżywiania się klaczy może znacząco wpływać na rozwijanie się źrebięcia. Czyli źrebię niedożywionej klaczy będzie słabsze i będzie wolniej się rozwijać niż źrebię zdrowej i dobrze odżywionej klaczy. To z kolei może wpływać na dorosłe życie źrebięcia – na jego zdolności sportowe i reprodukcyjne. Dlatego właśnie tak ważne jest, aby prawidłowo odżywiać klacz w ciąży.
Żywienie klaczy w okresie ciąży
Kiedy klacz zostanie pokryta, należy zadbać o to, żeby podawać jej wystarczające porcje jedzenia. Pamiętaj, że część energii z pożywienia idzie do źrebaka, co może poskutkować chudnięciem klaczy. Dbajmy też o to, żeby klaczy nie brakowało witamin i mikroelementów, szczególnie selenu i witaminy E.
Około 9-11 miesiąca ciąży zapotrzebowanie na energię u klaczy wzrasta wraz z gwałtownym powiększeniem się rozmiarów źrebaka. Dlatego w tym okresie powinniśmy zmniejszyć nieco dawki paszy objętościowej i dać klaczy bardziej energetyczne pożywienie, typu pasza treściwa. Tuż przed porodem wymiona klaczy nabrzmiewają, co jest oznaką rozpoczęcia laktacji i zbliżającego się porodu.
W okresie ciąży klacz można też wspomagać ziołami. Trzeba jednak dokładnie zapoznać się z ich działaniem, gdyż niektóre zioła mogą działać szkodliwie na źrebię.
Zioła WSKAZANE dla klaczy w ciąży:
- babka lancetowata – na kaszel i wrzody, czyli układ pokarmowy i oddechowy.
- prawoślaz – na kaszel, przewód pokarmowy.
- czosnek – na odporność.
- kminek – rozkurczowy, na laktację.
- lucerna – jest bogatym źródłem wapnia i białka, dobrze działa na produkcję mleka u klaczy.
- malina – wzmacnia macicę, zmniejsza ryzyko komplikacji i przedwczesnego porodu.
- mniszek – wspomaga wątrobę, działa oczyszczająco.
- ostropest – dobrze wpływa na produkcję mleka.
- pokrzywa – bardzo dobrze odżywia organizm klaczy w witaminy i mikroelementy, wzmacnia też wątrobę.
- rumianek – działa łagodząco i rozkurczowo.
- siemię lniane – działa odżywczo i łagodząco.
Zioła, których NIE NALEŻY podawać ciężarnym klaczom, gdyż mogą mieć szkodliwy wpływ na rozwój źrebięcia:
anyż, czarci pazur, jeżówka, juka, koper włoski, kozieradka, mięta, nagietek, tymianek, krwawnik, lukrecja, aloes, szałwia, jałowiec, jaskier, wrotycz, piołun i niepokalanek.
Żywienie klaczy po porodzie
W czasie laktacji szczególnie ważne jest, aby klacz nie miała niedoborów energii i aby spożywała wystarczającą ilość wapnia. Jeżeli zabraknie jej tego składnika, kości źrebaka będą zbyt słabe, gdyż w mleku nie będzie wapnia. Kilka dni po oźrebieniu nie powinniśmy podawać klaczy dużych ilości paszy – powinna jeść raczej skąpo. Dopiero po tym czasie możemy powoli zwiększać porcje paszy.
Bardzo ważne jest, aby klacz źrebna miała stały dostęp do wody. Ubytek wody w organizmie w postaci mleka uzupełnia sobie odpowiednią ilością płynów.
Źródła:
- szkolenie z żywienia koni Stajnia Standura, 17.02.2018 r.
- Jo Bird „Hodowla konia w zgodzie z naturą”
- thehorse.com
- www.thehorse.com
- zlotykon.pl
- Cornelia Wittek „Medycyna naturalna dla koni”
Dodaj komentarz
Bądź pierwszy!