Złota cebula na wagę złota! Pokonaj owady i kaszel!

Cebula

Zaczyna się lato, a wraz z ciepłą pogodą coraz częściej mamy przyjemność, a raczej nieprzyjemność, spotkać najróżniejszej maści insekty, chętnie atakujące konie i jeźdźców. Przewagą liczebną biją nas na łeb, więc nie sposób pozbyć się ich wszystkich. A co jeśli owad ukąsi konia lub jeźdźca? Jak pomóc złagodzić opuchliznę i dlaczego akurat cebula warta jest naszej uwagi? 

Ogólne właściwości cebuli

Cebula jest bardzo zdrowa, ponieważ zawiera witaminę C, wiele substancji mineralnych, witaminy z grupy B oraz flawonoidy. Działa ochronnie na serce i obniża ciśnienie krwi. Podobne działanie obniżające wykazuje w stosunku poziomu cukru we krwi. Od wieków jest wykorzystywana jako środek pobudzający apetyt i wspierający trawienie. Na pewno też spotkaliśmy się z jej działaniem przeciwkaszlowym i z pysznym syropem cebulowym.

Do syropu cebulowego wrócimy za chwilę, jednak warto przypomnieć, że cebula w stanie surowym jest absolutnie niewskazana jako przekąska dla koni! Może być dla nich trująca. Dlaczego zatem warto trzymać ją w stajennej szafce?

onions-1397037_1920

Cebula dla koni na zewnątrz

Jeśli mówimy o wykorzystaniu zewnętrznym cebuli, czyli tym poza jedzeniowym, to jest ona niezwykle pomocna przy ukąszeniach owadów. Już sam jej zapach (plastry świeżej cebuli rozłożone w bezpiecznym miejscu) odgania muchy i komary. Jeśli jednak koń lub jeździec został już ukąszony, należy nałożyć na obolałe miejsce wyciśnięty sok z cebuli lub świeżą, przekrojoną na pół cebulę lub jej plasterek (przykładając przekrojoną stroną do miejsca ukąszenia). Takie działanie powinno zapobiec powstawaniu obrzęku i świądu.

Cebula dla koni wewnątrz

Zaraz, zaraz… Ale przecież nie można koniom podawać cebuli, prawda? Prawda, ale znam dwa pożyteczne wyjątki 🙂

1 . Jeśli twój koń kaszle lub ma zapalenie oskrzeli, przygotuj znany Ci syrop z cebuli. Oto przepis:

  • Pokrój cebule na małe kawałeczki (np. w plastry).
  • Dodaj miód.
  • Odstaw na 24 godziny.
  • Czasem zamieszaj.
  • Syrop podawaj koniowi po łyżce kilka razy w ciągu dnia. Możesz mieszać np. z owsem, jeśli Twój koń nie toleruje zapachu cebuli.
  • Ty i koń cieszcie się zdrowiem!

2 . Drugie znane mi zastosowanie wewnętrzne cebuli u koni, to mieszanka cebuli i kokosu jako środka odrobaczającego, bardzo skutecznego zresztą. Niestety w tym przypadku zarówno cebula jak i kokos zostały poddane procesowi mikronizacji, czyli obróbki cieplnej krótko i w wysokiej temperaturze, zatem przygotowanie takiej mieszanki samodzielnie nie jest możliwe. Badania na temat wykorzystania cebuli przeprowadzono w Niemczech – więcej na ten temat znajdziecie TU.

Pamiętaj, zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć. Jeśli chcesz się dobrze przygotować na sezon wściekłych muchówek, zrób własny spray na owady! Polecamy artykuł: „DIY – Łatwy spray przeciw owadom”.

 

Źródła:

 

 

 

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar

wpDiscuz