Wysłodki buraczane – najczęstsze pytania

koń-kasztan-wiadro

W tym krótkim artykule postaram się odpowiedzieć na najczęstsze pytania dotyczące wysłodków buraczanych, czyli co dają koniowi, w jaki sposób się je przyrządza, ile kosztuje skarmianie tą paszą, i wiele innych. Zapraszam do czytania!

1. Co to są wysłodki buraczane?

Wysłodki to produkt uboczny który powstaje podczas produkcji cukru z buraków cukrowych. Dzięki niskiej zawartości (lub żadnej) cukrów, tłuszczów i skrobii oraz bogactwa włókna idealnie sprawdza się jako pasza dla koni.

2.Co wysłodki mogą dać mojemu koniowi?

Wysłodki buraczane są wysoko przyswajalną paszą która zawiera dużą porcję włókna (czasem nawet większą niż w niektórych rodzajach siana). Właśnie dzięki włóknom zawartym w jego składzie świetnie pełni funkcję budulcową. Dostarcza też koniowi dosyć sporą dawkę energii (według niektórych źródeł nawet większą od owsa), dzięki temu że jest łatwostrawna. Jednak w porównaniu do owsa, który dostarcza koniowi dużo energii naraz, energia którą dostarczają wysłodki jest uwalniana powoli, stopniowo. Ponadto włókno wiąże i zatrzymuje wodę w organizmie, zapobiegając jego odwodnieniu. Jest to szczególnie ważne w diecie koni sportowych. Są też dostępne wysłodki z dodatkami, np. lucerny lub melasy. Jednak najlepiej wybierać te niemelasowane, gdyż melasa zawiera dużo niepotrzebnych węglowodanów.

3. Dla jakich koni najlepiej sprawdzają się wysłodki?

Wysłodki są świetnym źródłem włókna dla koni starszych, które mają problemy z zębami i z przeżuwaniem. Sprawdzają się też u koni, które z różnych względów nie potrafią przybrać na masie. Mogą też stanowić źródło włókna, kiedy brakuje siana. Są idealne dla koni ze skłonnością do ochwatu, ale też dla koni sportowych, dzięki powoli uwalnianej energii, która starcza na długo. Owies zamieniony na wysłodki przyczyni się do ustabilizowania nadpobudliwych koni z nadmiarem energii.

4. Jak się je przyrządza?

Przygotowanie wysłodków buraczanych nie jest takie trudne jak się wydaje. W zależności od rodzaju wysłodków należy je moczyć w proporcji 1:4 (1 szklanka wysłodków + 4 szklanki wody w przypadku konia o masie 500 kg), aby granulki spęczniały. W przypadku wysłodków buraczanych błyskawicznych wystarczy je zalać 15-30 minut przed podaniem. Jeśli mamy zwykłe wysłodki, to po zalaniu gorącą wodą należy odczekać 3-5 godzin, a zimną – 6-10 godzin. Czas moczenia się wysłodków jest bardzo ważny, gdyż wtedy granulki pod wpływem wody pęcznieją i nasiąkają wodą. Gdyby podać koniowi niezalane wysłodki, spęczniałyby one w przełyku lub żołądku pod wpływem wilgoci i mogłyby doprowadzić do kolki.

pellet-wysłodki

5. Jakie są koszty karmienia konia wysłodkami i gdzie kupić?

Wysłodki buraczane są stosunkowo tanią paszą – jeden worek 20 kilogramowy kosztuje między 70 a 100 zł. Za to starcza na kilka miesięcy dziennego podawania. Cena zależy zwykle od dodatków które się w nich znajdują, typu lucerna, melasa, biotyna, itp. Można je kupić w wielu sklepach jeździeckich lub sklepach z paszami dla koni. U mnie jak dotychczas dobrze sprawdzają się wysłodki z lucerną firmy Dengie ALFA-BEET.

Źródła:

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar

wpDiscuz