Top 10 najciekawszych maści koni

stadoo

Poniżej prezentuję mój subiektywny ranking najciekawszych maści koni które są rzadko spotykane, ale mimo to piękne i niezwykłe. Zachęcam do przeczytania tego artykułu!

10. Maść przydymiona kara (smoky black) – to rozjaśnienie maści karej. Koń tej maści ma jaśniejszy odcień czerni, czasem wpadający w brąz. Oczy takich koni są często jaśniejsze niż koni karych.

9. Maść dereszowata (roan) –  nazywa się ją także pleśniawą – to dlatego, że koń tej maści wygląda jakby pokrywała go biała pleśń!  😆  Jest to dowolna maść podstawowa na której wystepują siwe włosy, najczęściej na brzuchu i zadzie. Często konia dereszowatego myli się z siwiejącym koniem, ale zasadniczo konie siwieją od głowy, a u koni dereszowatych głowa jest zazwyczaj ciemna, nie ma na niej siwych włosów. Koń dereszowaty może być gniadodereszowaty, kasztanowatodereszowaty, karodereszowaty, ale też izabelowatodereszowaty, bułanodereszowaty, itd. Ta maść często występuje u ras ardeńskich i belgijskich, głównie zimnokrwistych koni.

8. Maść srokata (skewbald, piebald) – na tle dowolnej maści podstawowej występują jednolite białe plamy. Wymieniamy kilka rodzajów maści srokatej ze względu na maść podstawową: gniadosrokatą, kasztanowatosrokatą, karosrokatą, izabelowatosrokatą, itd. Natomiast ze względu na rodzaje plam występują takie rodzaje: Tobiano, Overo, Sabino i Splash White. Konie ras Pinto, American Paint Horse i Tinker występują tylko w umaszczeniu srokatym.

7. Maść jelenia (buckskin) – to rozjaśnienie maści gniadej. Maść ta jest bardzo podobna do bułanej – kolor sierści żółtawo-beżowy, a nogi, grzywa i ogon czarne. Jednak gen warunkujący występowanie maści jeleniej rozjaśnia skórę, tęczówkę i kopyta, co w przypadku maści bułanej nie jest spotykane. A więc oczy, kopyta i skóra konia buckskin są wyraźnie jaśniejsze od konia bułanego. Nie ma też pręgowania na nogach ani pręgi grzbietowej. ! Jest popularna u rasy quarter horse i mustang.

6. Maść kremowa (cremello) – jest to rozjaśnienie maści… kasztanowatej! Koń cremello jest koloru od kremowego do białego, dlatego że rozjaśniają go dwie kopie genu C (Cream). Grzywa i ogon są zazwyczaj tego samego koloru, czasem jaśniejsze. Oczy są niebieskie a skóra różowa.

5. Maść perłowa (perlino) – tym razem jest to podwójne rozjaśnienie maści gniadej. Sierść jest kremowobiała, nogi grzywa i ogon są ciemniejsze. Skóra jest różowa, a oczy niebieskie.

4. Maść przydymiona kremowa (smoky cream) – jest to podwójne rozjaśnienie maści karej. Koń tej maści jest cały jasnoszary, razem z grzywą i ogonem. Natomiast skóra jest różowa, a oczy niebieskie. Wygląda nieźle!

3. Maść tarantowata – to po prostu koń w kropki! Może on mieć białą plamę a na niej ciemne kropki, może być siwy i mieć kropki, może być w połowie w kropki a w połowie ciemny… Wariacji jest naprawdę dużo! Natomiast najczęściej spotykanymi wzorami maści tarantowatej wśród koni to: leopard (na białym tle plamy i cętki), derka (na tle jednolitej maści biała plama które może obejmować zad, grzbiet a nawet brzuch), derka z plamkami (derka z ciemnymi plamkami) i płatki śniegu (maść podstawowa pokryta malutkimi, nieregularnymi plamkami). Wyłącznie tej maści hoduje się konie Appaloosa, kuce amerykańskie i knabstrupy.

2. Srebrna (silver) – sierść konia srebrnego może być brązowa, ciemnobrązowa, a czasem prawie czarna. Często widać też na niej charakterystyczne „jabłka” podobne do konia jabłkowitego. Grzywa i ogon są srebrzyste, prawie że białe. Maść srebrna najczęściej występuje u koni Rocky Mountain oraz u kuców islandzkich. Konie tej maści wyglądają naprawdę zjawiskowo!

1. Maść szampańska (champagne) – według mnie najciekawsza! Skóra jest szaroróżowa, oczy mogą być niebieskie, zielone lub bursztynowe. W zależności od tego, jaką maść podstawową rozjaśnia gen Ch (Champagne) wyróżniamy kilka odcieni: złotoszampańska (rozjaśnienie maści kasztanowatej) – sierść złocista, grzywa i ogon jaśniejsze lub złociste, bursztynowoszampańska (rozjaśnienie maści gniadej) – sierść złocistobeżowa, grzywa, ogon i nogi nieco ciemniejsze, oraz klasyczna szampańska (rozjaśnienie maści karej) – sierść szarobrązowa, grzywa, ogon i nogi ciemniejsze. Maść szampańska jest bardzo rzadka i niespotykana, co czyni ją pełną uroku i wyjątkową.

Źródła:

Dodaj komentarz

4 komentarzy do "Top 10 najciekawszych maści koni"

Powiadom o
avatar

Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
Coats of Horses
Gość
4 miesięcy 24 dni temu

Valuable and interesting information, thank you. I want to share it with my website visitors for people who are interested in learning more about coats of horses

megi
Gość
megi
1 rok 5 miesięcy temu

czy może się zdarzyć ahał tekin o maści srebrno-perłowej?

Gość
Gość
Gość
1 rok 11 miesięcy temu

Jak dla mnie brakuje maści po angielsku zwanej Chimera. Jest to tak naprawdę mieszanka dwóch lub więcej maści. Jest rzadka

Ghuul
Gość
Ghuul
4 lat 21 dni temu

Nie no, tarant, deresz i srokacz to maści bardzo znane – i to najwyraźniej od wieków, bo ja osobiście kojarzę je także z różnych powieści historycznych, gdzie bohater bywało podziwiał jakiegoś ładnego deresza czy „taranciki” przy karocy. Srokacze są z kolei częste wśród mustangów i koni indiańskich, co widzimy często w westernach, a i w dawnej Polsce się zdarzały
(poza tym tarant to nie tylko kropki, ale również różne cętki, bywa że bardziej podłużne niż okrągłe).

Natomiast brak jednej z najpiękniejszych maści, choć o niej wspomniano – właśnie „jabłkowitej”. Akurat ten wzór potrafi być przepiękny i jest rzadszy.

wpDiscuz