Siatki na siano – plusy i minusy

20190511_110508

Obecnie siatki na siano są bardzo popularnym rozwiązaniem na powolne skarmianie siana. Znajdziemy je praktycznie w każdym sklepie jeździeckim, są też dostępne w różnych postaciach. Czy warto zaopatrzyć się w taką siatkę? Czy jest to dobre i zdrowe rozwiązanie?

Zanim kupimy siatkę na siano, zastanówmy się, czy na pewno przyda się naszemu koniowi. Poniżej wady i zalety stosowania siatek na siano.

Plusy korzystania z siatek na siano:

  • Mniej siana się marnuje – kiedy konie jedzą siano z ziemi, często zadeptują je kręcąc się po boksie. Brudnego siana oczywiście nie zjedzą. Tymczasem kiedy koń je z zawieszonej na pewnej wysokości siatki, mniej siana ląduje na ziemi i mniej się marnuje. Im mniejsze oczka w siatce, tym wolniej koń je, a tym samym mniej siana spada na ziemię i zostaje zadeptane.
  • Koń wolniej je – koński układ trawienny jest przystosowany do częstego jedzenia małymi porcjami. Wyznaczone pory kamienia w stajni nie zawsze są dobre dla naszego konia, który powinien jeść prawie cały czas. Dlatego siatka na siano rozwiązuje ten problem. Dzięki siatce na siano koń nie je łapczywie i jest zmuszony do pobierania siana wolno i małymi porcjami, co bywa zbawienne dla jego układu pokarmowego. Im mniejsze oczka, tym wolniej koń je.
  • Zapobiega nudzie – dzięki temu, że koń ma stały dostęp do pożywienia w postaci siana z siatki, nie nudzi się w boksie. Często konie muszą się trochę nagłówkować, zanim opanują jedzenie z siatki. Wyciąganie siana spomiędzy oczek wcale nie jest takie proste, szczególnie gdy oczka są małe.

Minusy stosowania siatek na siano

  • Niebezpieczeństwo zaplątania się konia – jeśli siatka jest zawieszona za nisko, zdarzają się przypadki włożenia kopyta lub głowy do siatki. Szczególnie należy uważać z siatkami przy koniach podkutych, gdyż podkowa może zaczepić się o siatkę. Najczęstszą reakcją konia na zaplątanie się jest panika. A resztę możemy sobie wyobrazić… Naderwane ścięgna, pokaleczone nogi – na pewno nic miłego.
  • Bóle kręgosłupa i szyi – spowodowane są zbyt wysoko zawieszoną siatką. Koń wtedy musi zadzierać głowę aby dotrzeć do siana, co jest dla niego nienaturalną i bardzo niewygodną pozycją. Powinno się mocować siatkę tak, aby koń nie mógł włożyć do niej nogi, ale aby jedząc, nie miał uniesionej głowy.
  • Problemy z oczami – kolejny objaw zbyt wysokiego zawieszenia siatki. Pył i kurz z siana wchodzą koniowi do oczu co powoduje łzawienie i podrażnienia. Można temu w pewnym stopniu zapobiec przez moczenie siana, ale i tak należałoby obniżyć nieco siatkę.

Zakup siatki

Jeśli planujesz zakup siatki dla swojego konia, musisz określić jaką siatkę potrzebujesz i w jaki sposób ją przymocujesz w boksie czy wiacie.

  • Rozmiar – są małe siatki, średnie i duże. Jeśli chcesz siatkę, żeby koń się nie nudził, a nie możesz ładować siatki co kilka godzin, możesz wziąć dużą, najlepiej z małymi oczkami. Dzięki temu koń będzie miał zajęcie przez dłuższy czas przebywania w boksie. Wybór należy do ciebie, w końcu ty najlepiej wiesz, co pasuje twojemu koniowi.
  • Rozmiar oczek – ma ogromne znaczenie w szybkości pobierania pokarmu przez konia. Z siatki o małych oczkach konie jedzą wolniej, natomiast z większych oczek – szybciej. Czasem, gdy oczka są za duże, konie mogą zaplątać się w nie przez włożenie kopyta. Za małe zaś, mogą na początku konia irytować, bo przyzwyczajony do szybkiego i łatwego jedzenia z ziemi wierzchowiec teraz musi się namęczyć, żeby wyciągać z siatki po kilka źdźbeł siana na raz. Jednak jest to dobry sposób na nudę i leczy łapczywość u konia.
  • Kształt – najczęściej spotykane są siatki w kształcie jaja – jeden grubszy sznurek zbiera wszystkie oczka na górze siatki. Są wieszane od góry, a najlepiej sprawdzają się do tego duże karabińczyki umocowane na stałe w boksie. Są również siatki prostokątne (mocowane na ścianie boksu w każdym z czterech rogów siatki) a nawet tzw. torby na siano. Są siatki, które można rozwijać na płasko, dzięki czemu łatwiej jest ją naładować, wrzucić całą kostkę siana bez dzielenia.
  • Wytrzymałość – przy kupnie siatki na siano należy też zwrócić uwagę na jej solidne wykonanie. Jeśli twój koń ma tendencję do przegryzania siatek i innych rzeczy w boksie, lepiej wybrać siatkę o grubych sznurkach i mocnych węzłach lub bez węzłów.

 

Źródła:

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar

wpDiscuz