Rasy: dziki koń Ameryki

dwa_mustangi

Dziki, nieokiełznany, nieujarzmiony, nieufny, płochliwy, żywiołowy, tryskający energią i wolnością, galopujący przez bezkresne prerie… Te wszystkie określenia pasują tylko do jednej rasy koni – panie i panowie, oto mustang!

Mustang to jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli Dzikiego Zachodu – w każdej książce o kowbojach, indianach, bezkresnych preriach i krwawych walkach nie może zabraknąć koni. Na przestrzeni wieków mustangi były nieodłączną częścią amerykańskiego krajobrazu. W dzisiejszych czasach już niestety coraz mniej nieodłączną…

Historia

Pierwsze mustangi pojawiły się w Ameryce wraz z konkwistadorami w XVI w. Niektórzy twierdzą, że pośród koni przez nich przywiezionych znaleźli się przedstawiciele najlepszych hiszpańskich ras. Musiały one być bardzo wytrzymałe, żeby przeżyć podróż za ocean. Te cechy przekazały skutecznie następnym pokoleniom mustangów. Mimo że mustangi uważa się za dzikie, wcale takie nie są. Ich przodkami były udomowione konie które uciekły (albo zostały wypuszczone na wolność) i utworzyły małe stada, które zaczęły się coraz bardziej rozrastać. Udomowione konie chciały dołączyć do dzikich stad i uciekały z zagród, lub dzikie ogiery same uprowadzały klacze. Po wielkich bitwach rozgrywanych na preriach konie które przeżyły i straciły jeźdźców dziczały i dołączały do innych dzikich stad lub tworzyły nowe. Tak powstała nowa rasa niezwykle wytrzymałych koni o staro hiszpańskich korzeniach zwanych mustangami. Do początku XX wieku Amerykę Północną zamieszkiwała ogromna liczba mustangów – kilka milionów. Niestety do końca XX wieku zmniejszyła się do dziesięciu tysięcy przez polujących na nie ludzi. Dziś na szczęście są pod ochroną.

Czy wiedziałeś że… Nazwa mustang pochodzi od hiszpańskiego słowa mesteno co oznacza dosłownie „bez właściciela”.

dwa_mustangi3

Charakter

Mustangi należą do jednych z najbardziej wytrzymałych i odpornych końskich ras. Są bardzo trudne do zajeżdżenia gdyż praktycznie nie miały wcześniej kontaktu z ludźmi (chyba że już są udomowione). Jeśli jednak zdobędzie się ich zaufanie nadal trzeba uważać, gdyż mogą co jakiś czas testować człowieka czy rzeczywiście jest ich przywódcą. Mustangi są również bardzo inteligentne.

Historia z życia wzięta

„Pewien młodzieniec wyjechał na mustangu w otwarty teren prerii amerykańskiej by zaganiać owce. Po krótkim czasie zaczął wiać silny wiatr i temperatura błyskawicznie spadła do minus 30 stopni. Owce rozbiegły się i zostawiły konia i jeźdźca samych na wielkiej prerii. Zagubiony i skostniały z zimna jeździec po przypomnieniu sobie rady kolegi, pochylił się do przodu, puścił wodze, objął rękami szyję mustanga i począł modlić się o ocalenie. Mustang, który doskonale znał teren pochylił głowę oceniając powierzchnię ziemi aby uniknąć potknięcia. A potem… Zaniósł młodzieńca prosto do obozowiska.”

historia ze strony www.national-geographic.pl

dwa_mustangi2

Wygląd i eksterier

Mustangi występują we wszystkich maściach i są bardzo różnorodne. Spowodowane jest spokrewnieniem z większością ras i przeróżnymi dolewkami. Większość z nich wykazuje jednak bardziej cechy swoich hiszpańskich przodków – czyli głowa o prostym lub garbonosym profilu oraz charakterystyczna sylwetka. Mustangi zazwyczaj są dość niskie – osiągają ok. 140 cm w kłębie, a więc podchodzą pod kategorię kuców. Występują praktycznie w każdej możliwej maści. Mają silne nogi, zwarty tułów i mocne kopyta. Trudne warunki w których żyją powodują, że średnia długość życia mustanga wynosi 20 lat.

klacz_i_źrebię_mustang

Sytuacja mustangów obecnie 

Pieczę nad mustangami oficjalnie sprawuje federalny Urząd Zagospodarowania Terenu – BLM (U.S. Bureau of Land Management). Jego zadaniem jest ochrona i zarządzanie stadami żyjącymi na podległych mu terenach. Dlatego że mustangi w dzisiejszych czasach mają niewielu naturalnych wrogów, BLM musi kontrolować ich liczbę poprzez dobrowolne adopcje dzikich koni lub po prostu wybijanie nadliczbowych koni. Populacja mustangów wzrasta w zastraszającym tempie i nie starcza wszystkich na adopcje, dlatego BLM musi podejmować się uśpienia części koni.

Jeśli chcesz zaadoptować mustanga wejdź na stronę internetową BLM – www.blm.gov i dowiedz się więcej! 🙂

 

Źródła:

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar

wpDiscuz