Podwójne szczęście? Czyli o końskich bliźniętach

klacz-żrebaki-bliźniaki-łąka

Dwa źrebaki za jednym razem? Ale szczęście! – powiedziało by wiele osób. Ale hodowcy myślą na ten temat inaczej. Zaledwie 1% końskich ciąż bliźniaczych kończy się „happy-endem”, czyli przyjściem na świat dwóch zdrowych źrebiąt i przeżyciem matki. 

Wiele gatunków zwierząt jest przystosowanych do tego, aby wydawać na świat kilku potomków za jednym razem. Koty i psy, a także dużo gatunków ssaków rodzi zwykle po kilka, nawet kilkanaście młodych. Jednak organizm klaczy nie jest przystosowany do rodzenia wielu źrebiąt naraz – jednym z powodów jest zbyt mało miejsca wewnątrz macicy. Ale mimo że ciąże bliźniacze u koni zdarzają się naprawdę rzadko, to jednak wyjątki się zdarzają.

klacz-źrebaki-bliźniaki-dzicz

Powstanie ciąży bliźniaczej 

Ciąże bliźniacze to niesamowita rzadkość u koni. Dochodzi do nich, gdy zapłodnione zostaną dwie komórki jajowe, które owulowały jednocześnie lub jedna tuż po drugiej. Jednak niektóre konie są bardziej narażone na jej wystąpienie.

Największe prawdopodobieństwo wystąpienia ciąży bliźniaczej można zaobserwować u koni pełnej krwi angielskiej – ich odsetek w tej rasie wynosi aż 30%. Także największym ryzykiem obarczone są młode klacze w wieku od 6 do 8 lat. Okazuje się, że żywienie również ma znaczący wpływ na możliwość wystąpienia tego zjawiska – przekarmianie i dostarczanie nadmiernych składników pokarmowych przed kryciem zwiększa ryzyko pojawienia się ciąży bliźniaczej.

klacz-źrebaki-bliźniaki-wybieg

Gdy poczną się dwa źrebaki… Co począć?

Ważne jest wczesne wykrycie tego typu ciąży. Jeśli badanie USG wykonane 14 – 15 dni po kryciu wykaże ciążę bliźniaczą, większość hodowców decyduje się usunąć jeden z zarodków. Po takim zabiegu zwykle ten drugi rozwija się normalnie i zdrowo. Niestety nierzadko w rezultacie obydwa zarodki umierają i trzeba pokryć klacz na nowo.

Pamiętajmy też, że w przypadku ciąży bliźniaczej nie tylko skupiamy się na uratowaniu chociaż jednego ze źrebiąt. Przede wszystkim stawiamy życie naszej klaczy na szali, a może się zdarzyć, że stracimy wszystkie trzy konie. Przy odrobinie szczęścia klacz powinna urodzić obydwa źrebięta bez większego problemu, ale istnieje szansa, że obydwa będą przechodzić jednocześnie przez kanał rodny, co może spowodować straszne komplikacje przy porodzie i narażenie życia klaczy i jej młodych.

Kiedy jednak pozostawi się dwa źrebaki w łonie matki, najczęściej jeden rozwija się szybciej od tego drugiego. Dzieje się tak dlatego, że pobiera on więcej pożywienia niż drugi. W rezultacie jeden albo urodzi się słabszy, albo zginie podczas trwania ciąży z powodu zagłodzenia. Może się zdarzyć też, że obydwa zarodki umrą z głodu, dlatego że nie ma wystarczająco składników pokarmowych dla każdego z nich, ale też dlatego, że nie mają wystarczająco miejsca aby urosnąć do normalnej wielkości.

klacz-źrebaki-bliźniaki-trawa

Dwa źrebięta – czyli przypadek 1 na 100 staje się rzeczywistością

Czasem jednak zdarza się, że klacze donoszą ciąży bliźniaczej w terminie i rodzą dwa zdrowe źrebaki. Zazwyczaj jeden źrebak jest wyraźnie słabszy i mniejszy od drugiego. Gdy nie ma na tyle siły by ssać mleko matki, należy mu podać siarę z butelki, aby silniejszy źrebak nie wypił całej. Większość tych słabszych bliźniaków nigdy nie dorasta do normalnej wysokości dorosłego konia i pozostają słabe i wątłe do końca życia. Wyjątki jednak się zdarzają.

Mimo że niektóre bliźniaki przeżyją i mają się dobrze, są wyjątkiem. Większość hodowców nie chce ryzykować dobrostanu klaczy, aby dowiedzieć się, czy jest jej dane urodzenie dwóch zdrowych bliźniąt.

Źródła:

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar

wpDiscuz