Patrz gdzie chcesz jechać, a pojedziesz tam gdzie patrzysz

koń-kasztan-skoki-wzrok

Każdy jeździec dąży do pełnej harmonii ze swoim koniem, pełnej synchronizacji fizycznej, ale też psychicznej. Badania naukowe wykazały, że na synchronizację w dużym stopniu wpływa nasz wzrok i postawa ciała.

W czasie przeprowadzonych eksperymentów badano, w jaki sposób jeźdźcy używają swoich zmysłów i równowagi podczas jazdy na koniu. Eksperymenty przeprowadzano na symulatorze (konia) przed ekranem. Porównywano wyniki badań początkujących jeźdźców i jeźdźców doświadczonych. Czynnikami jakie badano były:

  • kierunek wzroku jeźdźca – jak często i na jak długo jeźdźcy skupiali swój wzrok,
  • jak wzrok jeźdźca wpływa na jego równowagę i harmonię z koniem,
  • związek między zmysłami jeźdźca a interakcją z koniem.

Na podstawie powyższych obserwacji naukowcy ustalili, że doświadczeni jeźdźcy częściej skupiali wzrok niż początkujący, tzn. skupiali swój wzrok w jakimś konkretnym punkcie, podczas gdy początkujący mieli tendencję do „rozglądania się”.

Zaobserwowano również, że doświadczeni jeźdźcy skupiali wzrok na około 3 sekundy przed skokiem, natomiast początkujący jeźdźcy – 2 sekundy.

koń-gniady-skoki-najazd

W drugim eksperymencie zauważono, że zaawansowani jeźdźcy utrzymywali swoją głowę w jednej pozycji oraz siedzieli stabilnie i spokojnie w siodle, nawet z zasłoniętymi oczami, w przeciwieństwie do nowicjuszy.

Ta część eksperymentów wykazała, że doświadczeni jeźdźcy dostosowują swoją koordynację, w zależności od częściowego lub całkowitego zasłonięcia oczu, dążąc do ustabilizowania głowy. Tej cechy brak u początkujących jeźdźców, czego efektem jest niestabilna głowa podczas jazdy. Możemy w ten sposób dojść do wniosku, że zaawansowani jeźdźcy wykształcili sobie lepszą percepcję tego, co może negatywnie wpływać na ich jazdę i tym samym nauczyli się przystosowywać do sytuacji, żeby skutecznie unikać wszelkich zakłóceń oraz żeby ustabilizować położenie głowy.

Źródła:

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar

wpDiscuz