Jak chodzi koń? Naturalnie!

horse-430441_1920

Chody konia możemy podzielić na naturalne i wyuczone. Dziś trochę ogólnych wiadomości o tych naturalnych, w kolejnym odcinku postaramy się opisać chody naturalne dokładniej. A zatem, rozpoczynając od najwolniejszego, mamy:

  • stęp,
  • kłus,
  • galop,
  • cwał.

 

Stęp

Chód czterotaktowy; koń stawia nogi w kolejności: lewa tylna, lewa przednia, prawa tylna, prawa przednia.

Rodzaje stępa: zebrany, pośredni, swobodny i wyciągnięty.

Długość kroku:

Prędkość: ok. 6 km/h

konie-step

Kłus

Chód dwutaktowy, koń stawia dwie nogi po przekątnej (prawa przednia i lewa tylna, lewa przednia i prawa tylna).

Z punktu widzenia jeźdźca w rekreacji – kłus anglezowany, wysiadywany (ćwiczebny) lub w półsiadzie. W jeździe rekreacyjnej oraz sportowej jeździec anglezując, powinien podnosić się z siodła w momencie, gdy koń stawia przednią, zewnętrzną nogę. W konkursach ujeżdżeniowych na czworoboku stosuje się tylko kłus ćwiczebny.

Rodzaje kłusu: zebrany, pośredni, roboczy, wyciągnięty.

Prędkość: ok. 10-15 km/h

konie-klus

Galop

Trójtaktowy chód konia (źle ułożone konie czasem galopują czterotaktem), koń stawia najpierw nogę tylną, potem dwie nogi po przekątnej, a następnie przednią prowadzącą – w zależności więc, która noga stawiana jest jako ostatnia, rozróżnia się galop na lewą i prawą nogę. Można galopować w półsiadzie lub w pełnym siadzie.

Koń powinien galopować na tę samą nogę, w którym kierunku jedzie (w lewo – na lewą, w prawo – na prawą). Jeśli tak nie jest, a jest to zamierzone mówi się, że jeździec prowadzi konia kontrgalopem. Jazda kontrgalopem jest trudnym technicznie elementem, bowiem utrudnia koniowi zachowanie równowagi. Jeśli kontrgalop nie był zamierzony to nazywamy go galopem fałszywym.

Rodzaje galopu: zebrany, roboczy, pośredni, wyciągnięty.

Prędkość: ok. 30 km/h

konie-galop

Cwał

Jest najszybszym rodzajem galopu, często uważany za odrębny chód, gdyż w przeciwieństwie do innych rodzajów galopu jest czterotaktowy. Koń stawia nogi w kolejności: lewa tylna, prawa tylna, lewa przednia, prawa przednia, lub odwrotnie, po czym następuje faza lotu, w której wszystkie nogi konia znajdują się w powietrzu.

Prędkość: ok. 40 km/h do 60 km/h

konie-cwal

 

źródło: rasykoni.pl

 

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar

wpDiscuz