Koniowate – miksy kolorów i wzorów

hebra

Do grupy koniowatych (equus) oprócz koni zalicza się także osły i zebry. Od lat krzyżuje się te gatunki ze sobą, tworząc różnorodne mieszańce o różnych cechach wyglądu i charakteru. 

Mamy konia, osła i zebrę. Bierzemy dowolne dwa i miksujemy. Co otrzymujemy?

  • Klacz konia + ogier osła = MUŁ (ang. mule)

muł

Jeśli ogier osła pokryje klacz konia – urodzi się mały muł. Muły są bardziej podobne wyglądem do konia. Ogon typowo koński, natomiast głowa duża z równie dużymi uszami i szyja ze stojącą grzywą. W kłębie osiągają nawet do 180 cm! Są często wytrzymalsze od osłów i dlatego muły cenią ciężko pracujący ludzie, używając ich jako zwierzęta juczne. Muły spotyka się najczęściej w Azji, a także w Afryce i obu Amerykach. W Polsce są spotykane sporadycznie. Niestety, bardzo rzadko zdarza się, że muł może posiadać własne potomstwo.

  • Ogier konia + klacz osła = OSŁOMUŁ (ang. hinny)

osłomuł

Nazywany też oślikiem, jest mniejszy i słabszy od muła. Powodem jest rozmiar macicy matki – osły są mniejsze od koni, w związku z tym macica oślicy również jest mniejsza. W kłębie mierzą od 60 cm do 152 cm. Ta cecha powoduje, że występują jeszcze rzadziej niż muły. Sierść osłomuła jest szara, na brzuchu jaśniejsza. Uszy są typowo ośle, czyli duże, a ogon zakończony pęczkiem. Jest całkowicie bezpłodny. Podobno osłomuły są inteligentniejsze od koni i lepiej współpracują z człowiekiem niż osły.

Ciekawostka! Zebroid to krzyżówka międzygatunkowa zebry z innym zwierzęciem z grupy koniowatych. 

  • Klacz konia + ogier zebry = ZEBRULA (ang. zorse, czyli zebra +horse)

zebrula-zorse

Wszystkie zebrule mają bardziej pokrój i charakter konia niż zebry, ale po ojcu dziedziczą paski. Po matce zaś otrzymują umaszczenie. Jeśli więc matka jest srokata, to otrzymamy konia w paski i plamy! Zwariowane, prawda? Bardzo rzadko mogą się rozmnażać.

Eclyse, kolorowa zebrula

Czyż nie wygląda jak posprayowana do połowy białą farbą zebra? To jest właśnie Eclyse. Jej ojcem jest zebra, a matką koń. Jak się to stało, że powstała tak kolorowa zebrula? A stało się to zupełnie przypadkiem…

Matka naszej zebruli, srokata Eclipse została przewieziona z niemieckiego safari parku w którym mieszkała do pewnego rancza we Włoszech na krótki okres czasu. Miała się tam paść wolno z paroma innymi końmi i zebrami. Wśród nich znalazł się pan zebra, Ulysses, któremu spodobała się Eclipse. Kiedy Eclipse wróciła do domu, zaskoczyła swoich opiekunów urodzeniem małej zebruli, która posiadała paski po ojcu i łatki po mamie. Nazwano małą zebrulę Eclyse, co samo w sobie jest krzyżówką – imienia ojca i matki. Dziś Eclyse jest główną atrakcją w safari parku Schloss Holte Stukenbrock, przy granicy z Holandią.

  • Ogier konia + klacz zebry = HEBRA (ang. horse + zebra) 

Najrzadziej występująca krzyżówka spośród koniowatych. Dlaczego? Ponieważ końskie ogiery nie interesują się paniami zebrami. Co za wybredne typy! Raz na jakiś czas jednak zdarzy się, że jakiemuś ogierkowi spodoba się jednak zebra i wtedy urodzi się nam hebra. Hebry, tak jak zebrule, są „końmi w paski”.

Zebry zazwyczaj są trudne do opanowania i ujeżdżenia, dlatego wyjściem jest skrzyżowanie zebry z koniem. Otrzymany w ten sposób zebroid ma łagodniejszy charakter od swojego zebrowatego rodzica.

Ciekawostka! Czy wiecie, że krzyżówka ogiera zebry z klaczą kuca to po angielsku ZONY (zebra + pony)?

  • Klacz zebry + ogier osła = ZEBRYNA (ang. Zonkey)

To mieszanka siły osła i wytrzymałości zebry, dlatego też były wykorzystywane do ciężkiej pracy, szczególnie w Afryce, gdzie konie i osły są mniej odporne na miejscowe choroby.

zebryna

Źródła:

 

 

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar

wpDiscuz