Koń w wersji mini, czyli o karłowatości
Każdy wie, że kucyki to małe konie. Ale czy mogą być jeszcze mniejsze? Tak! Kucyki z genem karłowatości są mniejsze niż normalnie. To jednak nie jest powód do radości – wiele takich kucyków ma poważne problemy ze zdrowiem.
Co to jest karłowatość
Karłowatość to stan charakteryzujący się niskim wzrostem i wadami rozwojowymi. Karłowate kucyki wymagają zwykle szczególnej opieki. Ale zależy to od rodzaju karłowatości. W proporcjonalnej karłowatości wszystko jest mniejsze, natomiast w nieproporcjonalnej karłowatości niektóre części ciała są mniejsze, a więc koń jest widocznie nieproporcjonalnie zbudowany. Czyli koń z tym rodzajem karłowatości mógłby mieć np. normalną głowę i ciało, a krótsze nogi. Niektóre konie mają tak krótkie nogi, że nie potrafią chodzić i często mają problemy z nogami – muszą one przecież utrzymać cały ciężar ciała.
Upakować wszystko w małym ciele
Problem z karłowatością nieproporcjonalną jest taki, że końskie karły mają krótkie i krępe szkielety a normalnej wielkości narządy. Czyli mamy mały, zniekształcony szkielet do którego musimy wpakować te wszystkie organy normalnej wielkości. To tak jak gdyby próbować wcisnąć na siłę klocka który nie pasuje do układanki. Dlatego karły mają nieproporcjonalnie dużej wielkości brzuchy – niektórzy ludzie gdy zobaczą takiego kucyka mówią że jest gruby albo jest w ciąży, ale on po prostu musi gdzieś pomieścić wszystkie te narządy, które są większe. W związku z tym musi też jeść adekwatnie do wielkości jego przewodu pokarmowego, a nie wielkości ciała, czyli musi jeść więcej niż zdrowy kucyk jego wzrostu.
Powikłania
Karłowatość sama w sobie nie jest taka zła, jednak najgorsze są jej powikłania i wpływ, jaki wywiera na organizm konia. Niektóre karłowate konie nie przeżywają roku, a niektóre żyją do 15 lat. Najbardziej poszkodowane są nogi konia-karła – muszą one dźwigać bardzo duży ciężar ciała, w związku z czym są bardzo podatne na urazy. Kości najczęściej zaczynają się deformować w okresie wzrostu konia oraz kiedy zaczyna się starzeć. Wykręcają się, rosną na boki i wykrzywiają się. Wtedy dodatkowo mogą pojawić się bolesne zapalenia stawów. Kopyta tych kucyków trzeba często rozczyszczać, często też zakłada się im specjalne buty amortyzujące wstrząsy i wspierające kości. Ciekawe jest natomiast, że karłowate konie prawie wcale nie miewają ochwatu.
Karłowate konie mają też większą skłonność do kolek – mają większy przewód pokarmowy, ale w małym ciele, więc przez to bardzo podatny na zatkania. wiadomo także, że większość karłowatych koni ma problemy z sercem.
Odpowiedzialna hodowla
Karłowatość jest dziedziczna – cecha ta ujawnia się w układzie homozygotycznym, czyli jeśli obaj rodzice są karłowaci to źrebię też będzie karłowate. Co gorsza, niektóre osobniki mogą być tylko nosicielami, czyli nie wykazywać żadnych oznak karłowatości, a wciąż mogą przenosić ten gen następnym pokoleniom. Przy skrzyżowaniu dwóch nosicieli karłowatości istnieje 25% prawdopodobieństwa urodzenia się karłowatego źrebaka, a przy skrzyżowaniu jednego nosiciela i jednego nie-nosiciela istnieje 50% szans na urodzenie się nosiciela karłowatości. Dlatego ważne jest, aby w hodowli miniaturowych kucyków (przypadłość ta występuje najczęściej u szetlandów) za wszelką cenę zapobiegać występowaniu karłowatości i unikać krzyżowania takich koni.
Fundacja The Peeps Foundation ratuje karłowate kucyki i zapewnia im godne życie oraz opiekę. Poznajcie ekipę The Peeps!
Jeśli chcecie zobaczyć więcej kucyków z Fundacji The Peeps, wejdźcie na stronę peepsfoundation.org.
Źródła:
- thehorse.com
- zdjęcia kucyków ze strony peepsfoundation.org
Dodaj komentarz
Bądź pierwszy!