Jazda bez ogłowia – bez ograniczeń!

silhouette-2124183_1280

Jazda bez ogłowia to nowy, dotychczas mało popularny kierunek w jeździectwie. Nic w tym dziwnego, że mało popularny – wszyscy wiedzą, że przecież „łatwiej” się jeździ z ogłowiem. Teoretycznie ma się więcej kontroli i koń jest już nauczony tak chodzić. Niektórzy jednak próbują swoich sił w jeździe bez ogłowia – chcą nowych wyzwań, zmienić swój styl jazdy na bardziej przyjazny dla swojego konia. Ale o co w tym naprawdę chodzi? 

Jak to się robi

Jazda bez ogłowia to głównie jazda z dosiadu i łydki (jak można by się spodziewać). Kierujemy koniem własnym ciałem i energią, a do pomocy mamy linkę na szyi konia zwaną cordeo oraz bata.

Cordeo 8daa47b21c9f435c5f3baeceb238dc29-2670923912

Cordeo to spleciona linka. Może mieć najróżniejsze wzory i kolory. Zakończona może być np. frędzlem, kółkiem do przypięcia liny, lub zgrubieniem. Przykładowa grubość to od 12-14 mm. Może ale nie musi być regulowane jednopunktowo albo dwupunktowo. Jest przeznaczone do pracy z siodła i nie nadaje się zbytnio do pracy z ziemi. Jednak w niektórych sytuacjach cordeo nie jest potrzebne. Niektórzy jeżdżą bez niego, polegając tylko na relacji z koniem i swoim dosiadzie. Niektóre konie wolą aby nie stosowano żadnego ucisku.

Bat 

img-2286-289765690

W jeździe bez ogłowia bat przydaje się do skręcania konia i pokazywania gdzie ma iść. Macha się batem przy pysku konia, aby ten skręcił. Powinien tak zrobić, żeby odstąpić presji którą na niego nakładamy, choć nie zawsze potrzebujemy go używać. Baty do takich celów najlepsze to te najdłuższe, ujeżdżeniowe, którymi łatwo można dosięgnąć do pyska konia. Niektórzy używają dwóch batów. Niestety ta technika używania bata może w ogóle nie zadziałać, jeśli nasz koń boi się batów.

Jak zacząć

Przede wszystkim na początek należy jak najwięcej dowiedzieć się o rzeczach związanych z jazdą bez ogłowia, być może znaleźć trenera w okolicy. Jeśli chodzi o samą jazdę, to najpierw trzeba zacząć przyzwyczajać konia. Zaczynamy jeżdżąc z ogłowiem i cordeo, pokazując koniowi na początek za pomocą cordeo, a jeśli koń nie skręci (co jest oczywiście normalne na tym etapie i nie należy się tym przejmować) to pokazać i skręcić normalnie za pomocą ogłowia. Należy jeździć z ogłowiem do pomocy aż do momentu w którym koń będzie skręcał i wykonywał podstawowe czynności bez jego pomocy. Przede wszystkim należy czuć się komfortowo i pewnie, i dopiero wtedy zacząć coś zmieniać. Przedtem można też sprawdzić czy bez wędzidła, czyli na przykład w samym kantarze z uwiązem, umiemy coś zrobić. Jest to istotne gdyż wielu jeźdźców polega całkowicie na wędzidle.

Koń, Argentyna, Jazda Konna, Biały Koń

Ważne

Jedną z ważniejszych rzeczy jest również balans, czyli po prostu dobra równowaga. Aby ci dobrze szło w komunikowaniu się z koniem (czy z uzdą, czy bez) powinieneś się czuć pewnie w stępie, kłusie i galopie, i bez użycia rąk, i bez użycia strzemion. Jeśli zdarzały się sytuacje, że Twój koń stawał dęba i brykał, to przed rozpoczęciem nauki jazdy bez ogłowia należałoby najpierw popracować nad Waszą relacją.

Zatrzymania i cofania

Bardzo ważnym elementem są zatrzymania, i należy je ćwiczyć aż do perfekcji. Udowadniają one, że nasz dosiad jest używany dobrze i nasz koń rozumie o co nam chodzi. Można wprowadzać również wskazówki za pomocą głosu, co bardzo pomaga koniowi zrozumieć o co ci chodzi. W późniejszym etapie można wprowadzać cofania, które też są ważnym elementem pracy z koniem.

Nogi

Niesamowite ile można zrobić samymi nogami i dosiadem! Kliknij TUTAJ aby zobaczyć Sandrę Beaulieu jeżdżącą bez pomocy siodła i cordeo. Jej skrzydła to baty, którymi pokazuje koniowi gdzie ma iść, ale główna rolę odgrywa tutaj przede wszystkim dosiad.

Koń, Człowiek, Dziewczynka, Przyjaźń

 

Relacja z koniem

Ważna jest też głęboka relacja z koniem oparta na zaufaniu. Nie jest to bezpieczne, gdy próbujemy jeździć bez ogłowia na cudzym koniu, lub nawet na naszym własnym, jeśli nie mamy z tym koniem dobrej relacji. Powinieneś być w stosunku do konia cierpliwym i wyrozumiałym przywódcą, aby mógł zaakceptować Twoje sygnały dosiadu i ciała. Jeżeli nie uzna Ciebie za godnego uwagi, może ponosić lub robić co mu się podoba.

Cechy przydatne do nauki jazdy bez ogłowia

  • Cierpliwość – trzeba pamiętać, że nie wszystko przychodzi łatwo i jeśli coś nie wychodzi to nie należy winić za to konia, tylko wziąć się w garść i nie poddawać się.
  • Subtelność – nie nadużywanie pomocy, czyli oddechu, energii, dosiadu, emocji.
  • Spokój – gdy coś nie wychodzi, najlepszy może się okazać spokój, bo spokojny i dobry humor udzieli się nie tylko nam, ale i też koniowi.

Dyscypliny w jeździe bez ogłowia

Najczęstsze dyscypliny to między innymi ujeżdżenie, skoki i liberty trail. Więcej informacji o tej dyscyplinie na dole  😉

Mistrzostwa w jeździe bez ogłowia we Wrocławiu

Największe zawody bez ogłowia w Polsce i Europie odbywają się corocznie we Wrocławiu już od 2014 roku. Ich naczelna idea to promowanie nowoczesnego jeździectwa opartego o relacje z końmi, a nie brutalny przymus – mówi Jerzy Sawka, dyrektor Wrocławskiego Toru Wyścigów Konnych – Partynice. Na te międzynarodowe zawody przyjeżdżają licznie zawodnicy z całego kraju oraz z zagranicy. Kategoria utworzona specjalnie na cel mistrzostw to liberty trail – ta dynamiczna i widowiskowa konkurencja składa się z toru przeszkód, który jest mieszanką stylu western, skoków przez przeszkody oraz ujeżdżenia. Liczy się czas przejazdu. W ramach mistrzostw odbywają się także zawody skoków i ujeżdżenia bez ogłowia.

Plusy i minusy jazdy bez ogłowia

Mogę powiedzieć tylko tyle; plusów jest wiele a minusów nie ma  😛 . Polecam każdemu wypróbowanie i przyjęcie wyzwania, w którym nie idzie się na skróty jeżdżąc z wędzidłem w pysku i nie tylko opierając się na bólu.

Źródła:

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar

wpDiscuz