Jabłkowitość u koni

jabłkowitek

Jabłka na sierści konia, czyli jaśniejsze plamy na sierści, mogą być kwestią maści – takiej jak siwa jabłkowita – ale mogą też występować u koni ciemnej maści sezonowo, lub stale gdy koń jest w dobrej kondycji. 

Jabłka na sierści u nie-siwych koni to ciekawe zjawisko. Występują jako jaśniejsze plamy sierści na tle ciemniejszego odcienia maści. Jabłka u takich koni mogą się pojawiać w zależności od pory roku lub na skutek dobrego odżywienia konia.

Umaszczenie siwe jabłkowite

Konie które mają maść siwą jabłkowitą mają jabłka „wrodzone”. Konie tej maści są najczęściej szare w nieregularne białe plamy. Niestety większość koni siwych jabłkowitych coraz bardziej siwieje z wiekiem – w wieku około 15 lat są już prawie całe białe. Co nie oznacza, że jabłkowite siwki nie przechodzą sezonowej jabłkowitości.

jabłkowitek4

 

Odwrócona jabłkowitość 

Jest też coś takiego jak odwrócona jabłkowitość – gdzie na jaśniejszej sierści pojawiają się ciemniejsze „jabłka”. Występuje zwykle sezonowo u koni dereszowatych oraz maści szampańskiej.

szampan

 

Sezonowa jabłkowitość

Pojawia się zwykle dwa razy do roku – na wiosnę i jesień, gdy konie zmieniają sierść (z letniej na zimową lub odwrotnie). Włosy które leżą bliżej większych naczyń krwionośnych wypadają troszkę później niż te które są od nich dalej umiejscowione. W rezultacie sierść wypada tworząc jasne plamy włosów wypadających później. Niektóre konie mają je tylko zimą, ale gdy się je ogoli, jabłka znikają.

jabłkowitek7

 

Kondycja

Tradycyjnie błyszcząca sierść i występowanie jabłek są uważane za oznakę dobrego zdrowia. Na ich występowanie wpływa odpowiednia opieka, prawidłowe odżywianie i dobra kondycja konia. Warto podawać koniom niewielką ilość oleju roślinnego np. lnianego, który sprawia, że sierść się błyszczy. Odpowiednie ilości cynku i miedzi w diecie konia mają wpływ na produkcję melaniny, która odpowiada za kolor sierści, a co za tym idzie – występowanie jabłek. Jeżeli chcesz, aby twój koń miał jabłka, zadbaj przede wszystkim o jego dietę. Ale jeśli twój koń jest w dobrej kondycji, jest dobrze odżywiony i zapewniasz mu najlepszą możliwą pielęgnację sierści wciąż nie posiada jabłek – nie przejmuj się! Możliwe, że jego geny na to nie pozwalają, ale i tak będzie wyglądał zjawiskowo! Bo komu nie podoba się błyszcząca sierść?

pony-2430507_960_720

Źródła:

 

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar

wpDiscuz