Idzie jak po grudzie? Jak rozpoznać chorobę

20171231_102635

Jesień – to właśnie ta mokra pora roku najbardziej sprzyja infekcjom nóg u koni. Z powodu błotnistych, wilgotnych padoków infekcją, która najczęściej występuje w sezonie jesienno-zimowym u koni to gruda.

Gruda to popularna infekcja skóry u koni, która występuje na pęcinach, ale nieleczona może przenieść się na większe obszary ciała, takie jak piętki, ostrogi a nawet brzuch. Infekcję wywołuje bakteria, która dostaje się do skóry przez drobne skaleczenia, a następnie w sprzyjających warunkach namnaża się i powoduje zaczerwienienie, zgrubienie skóry w miejscu infekcji oraz narastające strupy.

Przyczyny infekcji:

  • drobne skaleczenia, zranienia w okolicy pęcin
  • podrażnienia skóry, otarcia
  • nadmierne pocenie się pod siodłem lub derką
  • zanieczyszczona ściółka
  • nieodpowiednia higiena
  • zbyt duża wilgoć, błotniste padoki

Uwaga! Najbardziej podatne na grudę są konie zimnokrwiste ze szczotkami pęcinowymi, konie o białych odmianach na nogach i konie o delikatnej skórze w zgięciu pęcinowym.

koń-pociągowy-błoto

Objawy grudy:

  • zaczerwienienie skóry w miejscu infekcji,
  • wrażliwość konia na dotyk w tym miejscu,
  • stwardnienie skóry,
  • złuszczający się naskórek, a później:
  • strupy,
  • miejscowe wyłysienie,
  • wysięk,
  • kulawizna,
  • w cięższych przypadkach – gorączka, brak apetytu i obrzęk węzłów chłonnych.

Co robić? – Leczenie:

Najpierw konsultujemy się z lekarzem weterynarii, który wybierze potrzebne leki. Za to my zabieramy się do usuwania strupów. Zaschnięte strupy musimy namoczyć wodą z szarym mydłem, żeby zmiękły (będzie łatwiej je oderwać).

Pamiętaj! Nie zrywaj strupów na siłę, gdyż jest to bolesne dla konia i można przy okazji uszkodzić również zdrowy naskórek, co spowoduje powiększenie rany i kolejny atak bakterii!

Jeśli strupek jest bardzo zaschnięty, można założyć mokry opatrunek (np. mokry bandaż) i zostawić go koniowi na noc. Następnego dnia strup powinien zejść bez problemu. Po zdjęciu wszystkich strupów należy miejsca te zdezynfekować (środkiem dezynfekującym lub wodą utlenioną) i po kilku minutach przemyć nogi wodą. W okresie leczenia ważne jest utrzymywanie nóg w czystości, dlatego bardzo pomocne jest założenie specjalnego opatrunku chroniącego zainfekowane miejsca przed nadmierną wilgocią i zanieczyszczeniami. Stosowanie maści cynkowych również pomoże zregenerować uszkodzony naskórek. Zabiegi te należy stosować codziennie, aby umożliwić prawidłowe gojenie się ran.

Walka z grudą może trwać dosyć długo, więc dowiedzmy się jak zapobiegać tej infekcji w przyszłości.

Zapobieganie:

  1. Dbanie o odpowiednie podłoże – czystą ściółkę, nie zabłocone padoki i ujeżdżalnie;
  2. Odpowiednia higiena – jeśli już musimy wypuścić konia na błoto, to po powrocie należy opłukać nogi i pęciny konia z błota i zanieczyszczeń, a później porządnie je osuszyć;
  3. Unikanie nadmiernego mycia i wilgoci;
  4. Ochrona – od razu gdy zauważymy uszkodzenie skóry, odkażamy je i smarujemy ochronną maścią. Należy przy tym uważać, żeby maść dodatkowo nie podrażniła skóry konia!

Rada: Warto się zaopatrzyć w oliwkę dla dzieci – chroni delikatną i podrażnioną skórę przed wpływami środowiska. 

Metody naturalne:

W swojej książce „Medycyna naturalna dla koni” Cornelia Wittek podaje kilka naturalnych sposobów na grudę, dzięki którym jej konie utrzymują dobrą formę nawet przy błotnistych padokach. Poleca ona smarowanie zewnętrznie skóry olejem laurowym – za pomocą szczoteczki do zębów delikatnie wmasowujemy olej w koronkę. Dodatkowo zaleca stosowanie czosnku wzmacniająco (można dodawać rozgnieciony ząbek czosnku dziennie do paszy) lub echinacei (jeżówka purpurowa). Warto zaopatrzyć swoją apteczkę stajenną w maść z jeżówką, która podobnie jak świeży wyciśnięty sok z rośliny, działa odkażająco na rany. Wewnętrznie podawane krople są świetne na wzmocnienie odporności zarówno dla konia jak i jeźdźca.

Innym sposobem jest stosowanie zewnętrznie jako preparat do przemywania ran naturalny olejek z drzewa herbacianego. Wystarczy kilka kropel rozcieńczyć w niewielkiej ilości wody, oleju spożywczego lub octu jabłkowego i przecierać zainfekowane miejsca na skórze nóg.

Źródła:

 

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar

wpDiscuz