I do wody! Jak nauczyć konia wchodzić do wody pod jeźdźcem

fiord-woda-brodzi-jazda

Wiele koni w upalny dzień nie ma możliwości ochłodzić się w stawie i uwolnić się w ten sposób od natarczywych much i innych insektów, dlatego jadąc w teren wielu jeźdźców pozwala swoim koniom brodzić w chłodnej, orzeźwiającej wodzie. Tylko jak poradzić sobie z koniem, który boi się wody?

Dobrze znam ten „Problem”, bo sama jestem właścicielką jednego z nich. Póki co, jeszcze nie udało mi się wejść z nim całkiem do wody, ale to tylko kwestia czasu.  😀

Konie w naturze najczęściej wolą nie przechodzić przez wodę, dlatego że ich oczy nie potrafią rozpoznawać głębokości. Płytki strumyk może być przecież nawet bezdenną przepaścią. Mimo to wchodzą do wody aby się ochłodzić, a czasem nawet pobawić. Jednak na wolności to nie to samo co pod siodłem – koń musi uczyć się wchodzenia do wody także pod jeźdźcem. Żeby lepiej przygotować konia do wchodzenia do wody pod siodłem, warto zacząć od wchodzenia z ziemi, dzięki czemu koń będzie wiedział o co chodzi.

Pierwszy raz najtrudniejszy

koń-dziewczyna-woda

Aby nauczyć konia bezproblemowego wchodzenia do wody, powinniśmy upewnić się, że koń reaguje na sygnały dawane przez łydkę jeźdźca. Jeśli nie, nawet nie myślmy o wejściu do wody wraz z nim. Zaczynamy od małych kałuż – przechodzimy przez nie z koniem. Jeśli z nimi nie ma problemów, możemy wybierać coraz większe do przechodzenia (oczywiście pod jeźdźcem). Jeżeli koń się boi i nie chce wejść, nie zmuszamy go, ale zachęcamy. Dodajemy łydki i zwiększamy nacisk powoli. Koń musi być ustawiony nosem w kierunku wody. Koń ruszył choć kroczek naprzód? Od razu nagradzamy i zwalniamy nacisk łydki! Nie prosimy go o kolejny krok, tylko zatrzymujemy i chwalimy. Jeśli w momencie kiedy koń zrobi krok jeździec poprosi go o kolejny, koń nie będzie wiedział, czy dobrze zrobił idąc do przodu. Ważne, żeby uzbroić się w cierpliwość  i bez używania siły, zachęcać konia do wejścia. Ważne jest także, aby nie poddawać się. Jeżeli już rozpoczęłaś próbę wchodzenia do wody, nie możesz już zrezygnować! Koń nauczy się wtedy, że po paru minutach poddasz się i pozwolisz mu odejść od wody. A gdy nauczy się tego, bardzo trudno będzie ci go znowu przekonać do wody.

Urozmaicenia

Kiedy twój koń nauczy się, że wody nie musi się obawiać, możesz zwiększać wymagania. Ćwicz wjazdy i wyjazdy z wody, próbuj schodzić z bardziej stromych brzegów. Pamiętaj jednak, żeby nie przesadzić. Każde przekroczenie granicy odbije się na twoim koniu. Zacznie on stawiać opór i próbować wymknąć się spod kontroli. Wszystko, co robisz ze swoim koniem, rób powoli i powoli też zwiększaj wymagania!

Korzyści z kąpieli w wodzie

Korzyści z „pluskania” się w wodzie są następujące:

  • koń staje się pewniejszy siebie,
  • wzrasta jego zaufanie do jeźdźca i wzmacnia się jego więź z jeźdźcem,
  • w upalny dzień woda przyjemnie chłodzi i pozwala uwolnić się od uciążliwych much,
  • to świetna zabawa!

 

Źródła: 

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar

wpDiscuz