Ekstremalne skoki

Jump

Kto pobił rekord świata w NAJWYŻSZYM skoku przez przeszkodę? A kto wykonał NAJDŁUŻSZY skok przez NAJSZERSZĄ przeszkodę? Poniżej szybka lista ekstremalnych skoczków.

1. Najwyższy skok przez przeszkodę na świecie

Rekord pobił Alberto Larraguibel na koniu Huaso. Wynosi on 2 metry i 47 centymetrów! Został ustanowiony 5 lutego 1949 roku w miejscowości  Vina del Mar i wpisany do księgi rekordów Guinessa.

Alberto Larraguibel (1919-1995) – pochodził z Chile i był kapitanem tamtejszej armii. Startował na igrzyskach panamerykańskich w 1951 roku w Buenos Aires, zdobywając dwa złote medale w skokach przez przeszkody (indywidualnie i drużynowo).

Huaso (1933-1961) – naprawdę nazywał się Faithful (po polsku znaczy: wierny). Był kasztanowatym ogierem rasy pełnej krwi angielskiej, a mierzył 165 cm w kłębie. Zaczynał jako koń wyścigowy, ale nigdy nie zaszedł za daleko z powodu swojego nerwowego charakteru. Następnie trafił do kapitana chilijskiej armii, który myślał, że nada się do dresażu. Kiedy rozpoczynał trening, doznał kontuzji w wyniku której nie mógł już być użytkowany w tej dyscyplinie. Przeszedł więc na skoki. Jednak i w tej dyscyplinie nie wykazywał się zaangażowaniem i potencjałem. Był trudny do opanowania i bardzo nerwowy. Pewnego dnia zamknięty na wybiegu koń bez jeźdźca przeskoczył ogrodzenie które mierzyło… 2 metry! Zauważył go pewien żołnierz, który od razu zdecydował skierować go na wysokie skoki. Huaso trafił do Alberto Larraguibela, gdzie trenował pod nim dwa lata mierząc w rekord świata. I w końcu im się to udało.

Czy wiesz że… Nie był to najwyższy skok na świecie? Najwyższy skok oddał koń King’s Own dosiadany przez Freda Wettacha Jr. Była to wysokość prawie 253 cm, lecz nie wpisano pary do księgi rekordów guinessa, gdyż skok nie odbył się podczas „publicznej” próby (tak naprawdę skok widziało 25 ludzi). Nazywamy ten skok najwyższym nieoficjalnym skokiem.

2. Najdłuższy skok

Najdłuższy skok wykonała para z południowej Afryki, Andre Ferreira na koniu Something. Przeszkodą był rów z wodą o szerokości… 8 metrów i 40 centymetrów! Skok odbył się 25 kwietnia 1975 roku w Johannesburgu. Niestety, niewiele wiemy na temat samego Andre Ferreiry i jego konia.

3. Najwyższy skok… na oklep

W tej kategorii rekordzistą okazał się znany nam Michael Whitaker dosiadający konia Red Flight.

4. Najwyższy skok miniaturowego konia

Bez jeźdźca rekordzistą w tej kategorii jest kucyk Castrawes Paleface Orion. Malutki wałach mierzy w kłębie 95 cm, a skoczył… 108 cm, bijąc poprzedni rekord o 32 cm! Próba odbyła się 15 marca 2015 roku w Tamworth, w Australii. Ten przesłodki kucyk uwielbia skakać, ale nie skoczy żadnej przeszkody bez swojego pana, Roberta Barnesa.

Źródła: 

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar

wpDiscuz