Derkowanie i golenie zimą – tak czy nie?

koń-kasztan-zima-śnieg

Rozpoczął się sezon zimowy, a ty dalej zastanawiasz się czy wybrać strzyżenie i derkowanie, czy też zostawić rumakowi gęstą sierść w spokoju? Zerknij na poniższe pytania i odpowiedzi – spróbujemy ci pomóc zdecydować się na jedno lub drugie!

Mój koń intensywnie trenuje i wyjeżdża na zawody przez cały sezon zimowy. Czy warto go golić i derkować?

Konie w ciężkiej pracy pod siodłem i pod grubą sierścią zimą często nadmiernie się pocą, dlatego często w takich sytuacjach mamy problemy ze sprawnym wysuszeniem konia po treningu. Poza tym koń źle się wtedy czuje i może utracić chęć do współpracy. Więc TYLKO w tym wypadku strzyżenie jest konieczne.

UWAGA! Pamiętaj, że jeżeli podjąłeś decyzję i ogoliłeś swojego konia, do końca zimy obowiązkowo musi nosić derkę!

Mój koń chodzi pod siodłem dwa razy w tygodniu. Czy ma sens go derkować?

Jeżeli koń jest w średnim treningu – nie warto go strzyc. Jeśli się spoci, można po treningu założyć mu na kilkanaście minut derkę, żeby się nie przeziębił.

Mój koń jest chudy i źle wykorzystuje paszę. Czy derka pomoże mu utrzymać ciepło zimą?

Takim koniom również może pomóc zakładanie derki na wyjścia na zewnątrz. Kiedy koń jest wybredny i zasadniczo mało je, trawienie może nie wystarczyć koniowi w utrzymaniu ciepła. Absolutnie nie należy takiego konia golić! Przy takich koniach warto mieć jednak derkę w pogotowiu. Jeżeli koń radził sobie wcześniej z ciężkimi mrozami, nie trzeba mu na każde wyjście zakładać derki.

Czy starsze konie (20 lat i więcej) powinny mieć założone derki?

Zazwyczaj starsze konie mające problemy z zębami, mają także problemy z prawidłowym przetrawieniem pożywienia, a także ze spadkiem odporności. Wiąże się to z problemami z utrzymywaniem ciepła.W takim przypadku również warto zaopatrzyć się w derkę, ale przy okazji zostawić zimową sierść, by wspomóc konia seniora przy silnych mrozach.

Mam kucyka w treningu. Czy warto go ogolić i derkować?

Kuce mają to do siebie, że lepiej niż duże konie radzą sobie z trudnymi warunkami klimatycznymi. Kucom lepiej pozostawić zimową sierść niż dać im męczyć się w derce. Warto mieć jednak derkę osuszającą, by w razie czego okryć nią spoconego lub mokrego kuca.

Sprowadziłem konia z dalekiego i egzotycznego kraju. Nie jest przyzwyczajony do niskich temperatur. Czy powinienem go derkować?

Koń przyzwyczajony do upałów w kraju swojego pochodzenia, przetransportowany do zimniejszego klimatu może marznąć. Na pierwszą jego zimę warto zakładać mu derkę, by zapobiec przeziębieniu.

 

Pamiętajmy, w przypadku zdrowych koni w średnim wieku i w średniej intensywności i częstotliwości treningów lub koni, które jeszcze nie zaczęły pracy pod siodłem, nie warto strzyc i zakładać derek, dlatego że konie te same bez problemu potrafią poradzić sobie z zimnem. 

koń-zima-śnieg-derka

Minusy derkowania

  • Derka spłaszcza sierść, uniemożliwiając jej stroszenie, które z kolei pomaga zachować ciepło.
  • Koń zaplątany w derkę może nabawić się kontuzji.
  • Pod derką sierść nie jest odpowiednio wentylowana.
  • Koniowi może derka przeszkadzać lub go obcierać, prowadząc do irytacji. A wszyscy wiemy, że ta sytuacja może skończyć się poszarpaną końskimi zębami derką.
  • Konie zazwyczaj nie lubią derek (choć są i takie, co derki uwielbiają), gdyż ich noszenie cały dzień jest dla nich nienaturalne.

koń-czerwona-derka-zima-śnieg

Plusy derkowania

  • Zatrzymuje ciepło i ogrzewa konia.
  • Ogolony i derkowany rumak podczas treningu nie odczuwa dyskomfortu termicznego i nie poci się nadmiernie.
  • Zachowanie suchej sierści w czystości – jest to szczególnie ważne u koni z infekcjami skóry.
  • U koni z zimową sierścią derka osuszająca pomoże pozbyć się potu.

Konie najgorzej znoszą takie warunki pogodowe, gdy wieje zimny wiatr. Szybko powoduje dyskomfort u koni i bardzo szybko zdziera ochronną barierę ciepła u konia. W taką pogodę przyda się właśnie derka. Zauważcie, że to nie niskie temperatury najbardziej powodują utratę ciepła. Zimny deszcz jest na drugim miejscu. Spłaszcza i moczy on sierść, co sprawia, że koń musi wygenerować więcej ciepła. I nie jest to bynajmniej śnieg!

Źródła:

 

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar

wpDiscuz