Derki – wbrew pozorom, przydatne także w lato
Na pewno każdy właściciel konia ma dla niego derkę. Jednak nie każdy zna rodzaje derek, których jest niezwykle wiele. A mianowicie są: derki treningowe, pastwiskowe, zimowe, letnie, siatkowe, itd. W tym artykule zamieściłam krótkie opisy rodzajów derek, które mogą wam się przydać, nawet w lato:)
Po co derka?
W normalnych warunkach, dzikie konie nie potrzebują derek, gdyż nawet w skrajnych temperaturach w zimę, są odporne na chłody. Dlaczego jednak zakładamy derki koniom chowu stajennego? Ponieważ konie, są znacznie miej odporne na chłody, gdy pozbawione są możliwości swobodnego poruszania się, np. w boksie. W boksie nie mają na to tyle miejsca. Derki polarowe, używamy także po ciężkim treningu, jeśli koń jest bardzo spocony, gdyż nie chcemy przechłodzić mięśni konia. Dzikie konie nie mają tego problemu.
Dopasowanie derki
Derki możemy kupić w różnych rozmiarach, a więc na kuce i konie. Rozmiar derki polarowej lub przeciwdeszczowej, odpowiada mniej więcej długości od kłębu do ogona.
Zbyt krótka derka, lub zbyt długa, może być niewygodna dla konia (np. może obcierać kłąb), lub przeszkadzać w ruchu.
Rodzaje derek
1. DERKA PASTWISKOWA
Chroni od wiatru i zimna, idealna na padok, najczęściej wykonana z mocnego materiału jakim jest np. brezent lub mocna tkanina jutowa. Nie są w pełni nieprzemakalne, a jednak są na tyle długie aby chronić konia także od spodu.
2. DERKA ZIMOWA
Najczęściej pikowana, oczywiście dodatkowo ocieplana. Zewnętrzna warstwa derki zimowej ułatwia spływ wody i ułatwia oddychanie skórne. Czasem wyposażona jest w płat brzuszny, który jest też ocieplany. Przydatna dla golonych koni.
3. DERKA LETNIA
Derki letnie to wersje derki pastwiskowej, a jednak są na lato, a więc są lżejsze i odrobinę krótsze. Niestety taka derka jest przemakalna. Jej zaletą jest także ochrona przed owadami oraz kurzem, częstym w lato, gdy jest sucho. Czasem używane są jako derki transportowe, lub przy ekstremalnych temperaturach w zimę, wkładane są pod derki zimowe.
4. DERKA TRANSPORTOWA
Jak sama nazwa wskazuje, jej przeznaczenie to ochrona konia w czasie transportu. Głównie chroni konia przed punktowym nawiewem chłodnego powietrza.
DERKA POCHŁANIAJĄCA
Ta derka, wykonana z mięciutkiej bawełny ma za zadanie po ciężkim treningu, wchłonięcie potu i przetransportowanie go na zewnątrz. Zapobiega przechłodzeniu mięśni zmęczonego konia. Taka derka, powinna okrywać konia około godziny, a po użytku zdjęta i dokładnie wysuszona.
5. DERKA SIATKOWA
Taką derkę używamy latem po ciężkiej pracy. Pomaga ona utrzymać ciepło tracone w wyniku wydzielania potu u konia. Umożliwia również odparowywanie. Derka siatkowa może być czasami używana jako ochrona przed owadami.
6. DERKA PRZECIW OWADOM
To zwykła derka siatkowa, a jednak może być z nieco mniejszej średnicy oczek.
7. DERKA PRZECIWDESZCZOWA
Jest to derka idealna na deszczową porę. Jest nieprzemakalna, a jej zewnętrzna warstwa wykonana jest z nylonu. Najczęściej jest to cienka dereczka, przydatna też na lato w niektórych przypadkach. Może się to wydawać dziwne, lecz derki przeciwdeszczowe (niektóre, oczywiście) osłaniają również szyję konia, lub nawet głowę (raczej rzadko spotykane).
Mam nadzieję że ten artykuł był dla was przydatny i pomógł wam w wyborze derki dla waszych ukochanych wierzchowców:)
Źródła:
- Wacław Pruchniewicz „Akademia Jeździecka”
Dodaj komentarz
Bądź pierwszy!