Derka w zebrę? Mucha nie siada!

koń-kary-biało-czarne-paski-derka-łąka

Pewnie zastanawialiście się (jak ja ostatnio), dlaczego niektóre derki i maski na owady dla koni są zadrukowane wzorem pasków zebry. Można by pomyśleć, że to jakaś nowa moda. Bynajmniej! 

W naturalnym środowisku zebr – Afryce – występują trzy główne dla nich zagrożenia: drapieżniki, insekty i upały. Przez wiele lat zebry – w żmudnym procesie ewolucji – zdążyły się przystosować do warunków panujących na tym obszarze. Jednym z takich przystosowań są właśnie paski.

Każda zebra ma inaczej wyglądające paski, dlatego zebry używają swoich pasków do rozpoznawania zaprzyjaźnionych osobników. Naukowcy sądzą również, że drugim prawdopodobnym zastosowaniem pasków jest kamuflaż, umożliwiający ukrywanie się w wysokiej trawie. Drapieżniki, które nie rozpoznają kolorów, gdyż widzą w świat w odcieniach szarości, po prostu zebry nie zobaczą. Jeśli by jednak drapieżnik dostrzegł taką naszą zebrę, jej paski mają za zadanie zmylić go rozmazującym się konturem ciała. Na niekorzyść tej niepotwierdzonej teorii działa niestety liczba zjedzonych zebr przez lwy inne drapieżniki…

Paski pełnią także funkcję termoregulacyjną u zebr. Naukowcy odkryli, że gdy powietrze styka się z paskami, nad czarnym powietrze porusza się szybciej i mocniej, a nad białym wolniej i słabiej. Dzieje się tak, dlatego że kolor czarny pochłania więcej ciepła niż biały. Na styku tych dwóch przeciwnych prądów powietrza tworzy się małe zawirowanie powietrza, które w ten sposób chłodzi zebrę.

koń-siwy-derka-zebra-maska

Paski zebr mają jeszcze jedną, bardzo ważną i przydatną właściwość. Odstraszają muchy! W Afryce jest to bardzo przydatna rzecz, gdyż atakują tam głównie przenoszące niebezpieczne choroby muchy tse-tse i komary. Muchy zazwyczaj nie są chętne do siadania na zebry, dlatego że odbierają zebrę jako czarnobiałą plamę na której ciężko skupić wzrok. Więc paski zebry tak jakby „oszałamiają” muchy, które wolą lądować na jednolicie ciemnej powierzchni.

Aby udowodnić powyższe tezy, naukowcy przeprowadzili następujące badanie: przygotowano trzy tablice pokryte lepem na muchy – jedna biała, druga czarna, a trzecia biało-czarna w paski. Do tablicy z wzorem pasków zebry przykleiło się najmniej much. Najwięcej zaś przykleiło się do czarnej, z czego można wywnioskować, że konie ciemnej maści są najbardziej podatne na ugryzienia owadów. Przeprowadzono też podobną próbę, tym razem z modelami koni – i tym razem na model zebry siadło najmniej much.

koń-kasztan-maska-zebra

W niektórych sklepach jeździeckich można kupić specjalne maski na owady z wzorem pasków zebry, podobnie derki. Może jest to jakieś rozwiązanie na natarczywe muchy?

 

Źródła:

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar

wpDiscuz