Czy konie potrafią z naszej twarzy odczytać nasz humor?

horse-2678912_1920

Od dawna wiemy, że konie potrafią ocenić nasze samopoczucie i poziom stresu. Tym razem badacze z Uniwersytetu w Sussex postanowili sprawdzić, czy są w stanie to zrobić na podstawie samego widoku twarzy człowieka. Oto co udało im się ustalić.

Badacze przeprowadzający eksperyment wykorzystali do obserwacji 28 koni. Koniom pokazywano zdjęcia ludzkich twarzy, zarówno pogodnych jak i rozzłoszczonych, podczas gdy behawioryści i psycholodzy oceniali w tym czasie reakcje koni na widok zdjęć.

Koń oglądający nieprzyjazne twarze, przypatrywał się im lewym okiem, czyli że spodziewa się negatywnych i nieprzyjemnych doznań. Serce konia zaczynało bić szybciej, co oznaczało, że u zwierzęcia pojawiły się pierwsze oznaki stresu.

Amy Smith, doktorantka Uniwersytetu w Sussex, która prowadziła badania twierdzi, że konie nie reagują na uśmiechnięte twarze równie mocno jak na złe z określonych powodów.

„Reakcja na nieprzyjazne twarze była dla nas jasna i zrozumiała – przyspieszenie akcji serca i przekręcenie głowy, aby przyjrzeć się lewym okiem. To co nas zaciekawiło to fakt, że konie silnie reagowały na negatywne emocje, ale mniej na pozytywne. Być może dzieje się tak dlatego, że zwierzęta w naturze potrzebują błyskawicznie rozpoznawać właśnie zagrożenia. W tym przypadku rozpoznanie złej twarzy jest dla koni ostrzeżeniem, że zaraz może się zdarzyć coś niemiłego, np. niedelikatne obchodzenie się z koniem.”

Możliwe, że zdolność odczytywania ludzkich uczuć konie odziedziczyły od swoich przodków bądź też same, wskutek własnego nieprzyjemnego doświadczenia, nauczyły się odpowiednich reakcji na widok nieprzyjaznych twarzy, co pozwala im szybko oceniać zagrożenie.

Tendencję do przypatrywania się obiektom zagrożenia lewym okiem zaobserwowano także u psów.

Źródła:

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar

wpDiscuz