Czy konie mają podzielną uwagę?
Wiemy, że konie potrafią nas prosić o pomoc – pokazali to w swoich badaniach japońscy i włoscy naukowcy. Tymczasem inna włoska grupa badaczy sprawdziła, w jaki sposób konie zwracają się do nas i jak próbują zwrócić na siebie naszą uwagę. Okazało się, że chodzi o przekręcanie ucha.
„Konie są zdolne do dzielenia swojej uwagi – a pokazują nam to w sposób, w jaki ustawiają swoje uszy, czym okazują nam swoje skupienie na jakiejś rzeczy” – mówi Paolo Baragli, naukowiec z Uniwersytetu w Pizie z Wydziału Nauk Weterynaryjnych.
„Konie mają bardzo szerokie pole widzenia i mogą obracać swoje uszy o ponad 180 stopni” – mówi. „Dzięki temu mogą skupiać swoją uwagę na jednym bodźcu (np. na wiadrze z jedzeniem), jednocześnie ruszając uszami – czyli zmieniając obiekt zainteresowania od jedzenia, do człowieka, od którego spodziewają się pomocy.”
Czyli dosłownie, konie mogą „mieć jedno oko” na jedzeniu, a drugie na nas. Możemy to zaobserwować na podstawie ruchu ich uszu.
„Konie nie odwracają całej głowy w naszą stronę, żeby zwrócić naszą uwagę, tak jak wykazały poprzednie badania. Niekoniecznie też skupiają swoją uwagę na tylko jednej rzeczy jednocześnie” – oznajmia Baragli.
Paolo Baragli i reszta naukowców poddała testom 30 koni z 3 różnych ośrodków jeździeckich. Przed boksem każdego konia postawiono stół i dwie osoby po każdej stronie stołu – jedną znaną koniowi, a jedną nieznaną.
W każdym teście osoby stały nieruchomo po obu stronach stołu, patrząc się na siebie i kompletnie ignorując konia. Zadaniem trzeciej osoby było postawienie jabłka lub marchewki na stole i szybkie usunięcie się z pola widzenia konia. Naukowcy nagrali, a następnie oceniali następujące reakcje koni na:
- Test 1 – nic na stole.
- Test 2 – jabłko lub marchewka na stole w zasięgu konia.
- Test 3 – jabłko lub marchewka na stole poza zasięgiem konia.
W trzecim przypadku konie próbowały przyciągnąć uwagę ludzi stojących przy stole poprzez skierowanie ucha w stronę jednej lub drugiej osoby, bez jednoczesnego odwracania swojej uwagi od jedzenia. Głowa konia i jedno ucho pozostawały skierowane w stronę jedzenia, a drugie ucho koń kierował w stronę jednej lub drugiej osoby.
W celu upewnienia się, że konie nie ruszały uszami z innych powodów, np. z frustracji, naukowcy przeprowadzili kolejne badania – tym razem bez stojących osób przy stole. W tych badaniach nie odnotowano żadnych widocznych oznak podzielności uwagi, takich jak ruchy uszu.
Źródła:
Dodaj komentarz
Bądź pierwszy!