Czy konie lubią czyszczenie?

koń-siwy-dziewczyna-czyszczenie

Regularne czyszczenie konia jest jedną z najważniejszych części opieki nad koniem. Jest też chwilą nawiązywania więzi między koniem a człowiekiem. Ale najważniejsze w tym wszystkim jest to, aby czyszczenie było dla konia przyjemnością. Czy konie lubią czyszczenie? Badania wykazują, że odpowiedź na to pytanie nie jest pozytywna.

Czyszczenie całego ciała (szczególnie zgrzebłem), wyczesywanie grzywy i ogona oraz czyszczenie kopyt są niespecjalnie przyjemne dla koni. Może być dla nich stresujące, niemiłe a nawet bolesne. Kiedy konie zaczynają kojarzyć czyszczenie z niewygodą lub bólem, mogą zacząć denerwować się przed czyszczeniem lub starać się unikać go. Niektóre konie stają się podczas czyszczenia agresywne.

Naukowcy udowodnili, że więcej koni unika czyszczenia niż czerpie z niego przyjemność. W badaniu „Horse’s emotional state and rider safety during grooming practices, a field study” badaczka Leá Lansade wraz z innymi naukowcami Coralie Bonneau, Céline Parias, i Sophie Biau obserwowali 69 koni i kucyków podczas czyszczenia.

Z badania wynika, że tylko 5% badanych koni uważało czyszczenie za przyjemne, natomiast cztery razy więcej koni wyrażało swoje niezadowolenie z czyszczenia.

Konie którym nie podobało się czyszczenie były spięte i sztywne, napinały mięśnie brzucha i/lub grzbietu. Często odsuwały się od człowieka lub próbowały go odstraszyć. Natomiast konie którym podobało się czyszczenie były zrelaksowane i próbowały nawiązać kontakt z człowiekiem przez skubanie i ocieranie o ramię.

koń-siwy-dziewczyna-czyszczenie2

Dlaczego większość koni nie lubi czyszczenia?

W badaniu tym nie uwzględniono, dlaczego konie nie lubią czyszczenia. Można jednak na podstawie prostych faktów wywnioskować dlaczego. Jednymi z przyczyn mogą być ukryte bóle, np. grzbietu spowodowane niedopasowanym siodłem, wrażliwość oraz sposób czyszczenia. Konie mogą też nie chcieć być czyszczonym jeśli zostały w tym celu odseparowane od kompanów ze stada, albo od razu po czyszczeniu mają trening, zwłaszcza męczący lub stresujący.

Człowiek ma duży wpływ na to, czy koń kojarzy czyszczenie jako pozytywne lub negatywne doświadczenie. Naukowcy z tego badania zauważyli, że: „niektórzy jeźdźcy nie zwracają uwagi lub nie zauważają oznak niezadowolenia i dyskomfortu u swojego konia”. Każdy koń jest inny – każdy ma swoją technikę czyszczenia oraz ulubioną szczotkę. Niektóre konie lubią mocne drapanie po zadzie zgrzebłem, natomiast inne wolą delikatne głaskanie miękką szczotką. Naszym zadaniem w tym wszystkim jest wypróbowanie różnych technik czyszczenia oraz różnych rodzajów szczotek tak, aby podczas codziennej pielęgnacji nasz koń czuł się dobrze.

koń-siwy-wyczesaie-grzywy

Co zrobić, jeśli nasz koń nie lubi czyszczenia?

Jeśli naszemu koniowi nie podoba się pomysł czyszczenia, możemy go przekonać, że czyszczenie może być przyjemne. W tym celu możemy zmienić szczotkę na miękką, czyścić zgodnie z kierunkiem sierści, a czyszcząc w miejscach wrażliwych nie naciskać zbyt mocno. Aby koń skojarzył czyszczenie pozytywnie, można mu podać trochę siana lub innego jedzenia podczas czyszczenia. W ten sposób koń zmieni swoje nastawienie do czyszczenia od „zła koniecznego” do przyjemności. Po jakimś czasie koń może cię zacząć prosić o więcej!

Prawidłowe i przyjemne dla konia czyszczenie mocno przyczynia się do wzmocnienia więzi między człowiekiem i zwierzęciem.

Źródło:

 

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar

wpDiscuz