Czy izabel i rozjaśniony kasztan to to samo?

dwa-kuce-izabel-i-kasztan

Tak, tak, to jest to samo. Maść izabelowata (znana też jako palomino) jest maścią kasztanowatą, ale maść kasztanowata to nie zawsze jest maść izabelowata. Mimo że zdanie wydaje się nieco paradoksalne, tak naprawdę jest i zaraz wam to wytłumaczę.

Może zacznijmy od początku. Wiele osób myśli, że maść izabelowata i kasztanowata to dwie różne maści. Tak naprawdę maść izabelowata jest rozjaśnieniem maści kasztanowatej. Dlatego izabel zalicza się do kasztanków, a już kasztanek do izabelów niekoniecznie.

Kasztan rozjaśniony pojedynczą kopią genu Cream będzie izabelowaty. Natomiast gdyby rozjaśnić kasztana podwójnym genem Cream, mielibyśmy ślicznego Cremello. Więc jeśli koń ma w sobie gen Cream, to jest albo izabelem albo Cremello. Ale równocześnie nie każdy złoty koń z jasną grzywą i ogonem jest izabelem! Żeby nim być, musi mieć gen Cream. Bez niego jest tylko kasztanem.

 

A czy izabel i palomino to to samo?

Tak, choć palomino może oznaczać i maść, i rasę. Konie rasy Palomino są oczywiście maści palomino, czyli izabelowatej. Każdy izabel jest rasy Palomino, gdyż rasa ta nie jest oceniana ze względu na pochodzenie czy pokrój, tylko przez maść. Wyobraźcie sobie kogoś, kto mówi o swoim koniu, że jest i rasy Haflinger, i Palomino!  😆

Hodowla koni Palomino jest bardzo ciężka, bo nawet jeśli rodzice mają gen Cream, to i tak jest 50% szans na wystąpienie u źrebaka tego genu. Hodowcy często wybierają do reprodukcji konie kasztanowate i palomino, a także preferowane są te z samą białą grzywą bez innych kolorów. 

Konie izabelowate na zdjęciach poniżej:

 

Źródła:

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar

wpDiscuz