Co robić, gdy koń staje dęba?

koń-gniady-dęby (2)

Stawanie dęba to bunt konia przed żądaniami jeźdźca. Jest to zły i niebezpieczny nawyk, który może stwarzać zagrożenie dla jeźdźca. Jak więc bezpiecznie oduczyć konia wspinania się?

Dlaczego koń staje dęba?

Najpierw trzeba się zastanowić, dlaczego koń wspina się pod jeźdźcem. Może być ku temu wiele powodów, m.in.:

  • Ból i dyskomfort – za mocno zapięty popręg, wilcze zęby, niedopasowany sprzęt, problemy ze wzrokiem, itp.
  • Strach – np. przed skoczeniem przeszkody, przed karą, przed otoczeniem.
  • Brak szacunku do jeźdźca – oznacza bunt, odmowę posłuszeństwa.

Kiedy koń staje dęba sprawdźmy, czy na pewno siodło jest dopasowane, sprawdźmy też zęby koniowi. Większość problemów z końmi wynika też nie tylko z bólu, ale także z jeźdźca – zwykle problemem jest twarda, nieelastyczna ręka, przez którą koń nie umie w żaden sposób pozbyć się nieustannego nacisku na pysk.

Czego nie robić?

Kiedy koń już staje dęba, przede wszystkim zapomnij o takich sposobach jak uderzenie konia batem między uszy, rozbijaniu mu jajek nad głową i o innych tego typu bzdurach. Nie mają one żadnych szans powodzenia, dlatego że takie działania jedynie jeszcze bardziej wystraszą konia, a spanikowany koń będzie jeszcze częściej dębować. Kiedy czujesz, że koń może stanąć dęba, nie wściekaj się i nie krzycz na niego. Nie zaciskaj się w siodle – prowokujesz w ten sposób konia do wspinania.

Co zrobić?

Kiedy koń ma zamiar stanąć dęba, trzymaj się poniższych punktów:

  1. Utrzymuj ruch do przodu kiedy koń zwalnia i próbuje się wspinać. Warto też wejść na małe koło – zgięty koń nie może stanąć dęba.
  2. Kiedy koń staje dęba nie wolno odchylać się do tyłu i ciągnąć za wodze! Ryzykujesz wtedy paskudnym upadkiem w tył razem z koniem. Pochyl się za to do przodu i w razie czego puść wodze i obejmij szyję konia rękami.
  3. Kiedy koń zejdzie na dół poklep go* i natychmiast jedź do przodu, żeby koń nie mógł od razu znów się wspinać.

*- nie ma tu żadnej pomyłki. Nagrodzenie konia za zejście na dół jest dobrym wyborem – koń zrozumie, że za zejście na ziemię będzie nagrodzony. Ale nagradzamy konia tylko wtedy, kiedy będzie już na czterech nogach, a nie podczas wspinania się.

Jeśli możesz, spróbuj skierować konia w kierunku jazdy kiedy staje dęba. Ale musisz być doświadczonym jeźdźcem aby to zrobić, gdyż jest to niebezpieczne w rękach amatora. Kiedy koń zejdzie na dół trzeba zachować spokój i – jakby nic się nigdy nie stało – powrócić do poprzednich ćwiczeń.

Jeśli koń wszedł w nawyk częstego stawania dęba pozwól profesjonalnemu trenerowi zająć się tym problemem. Jest to niebezpieczne i należy ten nawyk „zdusić w zarodku”.

Źródła:

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar

wpDiscuz