Jadalne drzewa dla koni
Każdemu z nas mogła się przydarzyć taka sytuacja, że jeżdżąc lub prowadząc konia, nasz rumak zatrzymał się i zaczął skubać jakieś nieznane drzewo. Wtedy zapewne pierwsze nasze myśli to: „Aaaa, co on je, czy to nie jest trujące?” 😯 . Nie zaszkodzi w takiej sytuacji wiedzieć co to za drzewo, czego nasz koń może potrzebować i w jakim celu je skubie.
Dlaczego konie jedzą drzewa? Naukowcy mają pewne teorie co do tego. Zaobserwowali, że gdy koniom brakuje błonnika mogą zacząć żuć drzewa aby zaspokoić swoje potrzeby żywieniowe i rozmaite niedobory w organizmie. Szczególnie w czasie suszy, konie mogą próbować dostać się do wody która znajduje się w pniach. Aby się dostać do tej wody, czasem jedzą, a czasem tylko niszczą korę, żeby dojść do środka drzewa i tam gryźć.
Czasem nawet gdy potrzeby żywieniowe koni są zaspokojone, konie mogą żuć korę i listki żeby mieć bardziej zróżnicowaną dietę.
Na dole podałam kilka przykładów drzew które mogą stanowić świetne i bezpieczne źródło składników odżywczych dla Twojego konia oraz takie, na które trzeba uważać.
Wierzba
Jeśli chodzi o wierzbę, to konie mogę jeść i korę, i gałązki, i listki. Jej korę zbiera się z młodych gałązek wierzby białej, i ma wiele działań, np. przeciwbólowe, przeciwzapalne. Jest też używana w leczeniu chorób reumatycznych, i działa uspokajająco. Jeśli chodzi o gałązki i listki, odpowiednia jest wierzba płacząca.
Czeremcha
Młode pędy czeremchy w odwarze mają działanie niszczące komary i kleszcze, a ich liście i kora wtarte w skórę odstraszają skutecznie owady. Natomiast kwiaty czeremchy również odstraszają, leczą ugryzienia, działają bakteriobójczo i uspokajająco.
Liście brzozy
Działania liści brzozy:
- oczyszczają krew
- wzmacniają starsze i słabsze konie
- pomagają pozbywać się wody z organizmu
Stosować można zaparzając herbatki i zalewając nimi paszę, lub dodawać do paszy liście, np. zebrane z drzew.
Kwiat lipy
Lipa ma działanie przeciwgorączkowe, rozkurczowe, uspokajające, nawilżające, przeciwzapalne i wiele innych działań wspomagających. Można stosować napary z lipy.
Drzewka owocowe
Z drzewkami owocowymi trzeba uważać, bo pestki np. śliwek mogą być mocno trujące. Absolutnie nie powinno się sadzić przy pastwiskach wiśni, brzoskwini, moreli czy śliwki, za to jabłonka i grusza są bardzo pożądanymi drzewami. Więcej o owocach dla koni znajdziesz TUTAJ.
Orzechy
Orzechy zdecydowanie nie są dobre dla koni, i nie powinno się sadzić drzew na których one rosną przy pastwiskach. Przykładowo mówi się, że młode orzechy pekan nie są bezpieczne. Orzech czarny również jest trujący, i to nie tylko jego liście. Za to z orzechów włoskich można robić olejki, później używane jako składniki końskich preparatów które znakomicie odżywiają sierść i nadają jej blasku, chroniąc ją przy tym przed najróżniejszymi czynnikami.
Źródła:
- Książka ,,Medycyna naturalna dla koni” Cornelii Wittek
- Złoty koń
- amigo-konie.pl
- thehorse.com
Dodaj komentarz
Bądź pierwszy!