Pyszne, zdrowe i naturalne! Zioła

zioła

Dzikie konie w naturalnych warunkach instynktownie poszukiwały roślin, których ich organizmy najbardziej potrzebowały w danym momencie. Ponieważ w dzisiejszych czasach koński tryb życia uległ znacznej zmianie, a czas przebywania w boksach znacznie się wydłużył, warto wspierać nasze konie poprzez podawanie ziół suszonych lub założenie własnego ziołowego ogródka. Oprócz funkcji leczniczych zioła mogą być też wskazówką dla właściciela, mówiącą o potrzebach lub problemach organizmu konia. A jak najlepiej podawać zioła? Wiadomo, w barze! 😉

BAR ZIOŁOWY – to koncepcja zapewnienia koniowi jak najszerszego wyboru gatunków ziół i pozostawienia mu decyzji które, ile i czy w ogóle, chce zjeść. Zioła, które możemy użyć w Barze Ziołowym to przede wszystkim: mniszek lekarski, krwawnik, rumianek, ziele maliny albo np. kora wierzby czy pokrzywa. Oczywiście jest ich znacznie więcej!

Jak to wygląda?

W barze ziołowym podajemy koniowi kilka gatunków ziół (im więcej tym lepiej), osobno w wiadrach. Koń ma możliwość wyboru zioła, nie zmuszamy konia do jedzenia. Jeśli koń nie je niektórych ziół, to znaczy, że jego organizm ich po prostu nie potrzebuje, więc odmowa jedzenia danego zioła przez konia jest zawsze słuszna. Musimy zaufać koniowi, który lepiej wie, czego potrzebuje. Możemy także zapisywać sobie, które zioła nasz koń je – to bardzo cenna wskazówka na temat zdrowia zwierzęcia. Dobrym sposobem jest cotygodniowe udostępnianie koniowi baru ziołowego i podawanie koniowi przez ten tydzień do następnego baru ziołowego tych kilku ziół, które sam wybrał, a więc wyraźnie potrzebuje.

Zastosowania ziół – ściągawka

Układ odpornościowy – jeżówka, nagietek, owoc dzikiej róży, pokrzywa, przytulia, ziele maliny

Układ oddechowy – mięta, szałwia, jeżówka, tymianek, mięta, prawoślaz, krwawnik, babka lancetowata

Układ pokarmowy – prawoślaz, rumianek, mięta, wiązówka, szałwia, nagietek, melisa, mniszek, babka lancetowata

Układ ruchu – wiązówka, mniszek, nagietek, rumianek, pokrzywa, przytulia, kora wierzby

Kopyta – pokrzywa, owoc dzikiej róży, skrzyp polny

Dla starszych koni – liście brzozy, pokrzywa, krwawnik, mniszek, nagietek, przytulia, rumianek,wiązówka

Stany zapalne – jeżówka, pokrzywa, prawoślaz, przytulia, rumianek, wiązówka, kora wierzby

Serce i układ krążenia – jeżówka, mięta, mniszek, pokrzywa

Kaszel – tymianek, jeżówka, krwawnik, owoc dzikiej róży, prawoślaz, szałwia

System nerwowy i psychika – rumianek, melisa

zioła2

Oczywiście nie wymieniłam tu wszystkich ziół – gatunków ziół jest znacznie więcej! Ponieważ same z powodzeniem stosujemy u swoich koni zioła, co jakiś czas zamieścimy tu szczegółowy opis konkretnego zioła lub zestawu ziół.

Jeśli chcecie dowiedzieć się czegoś więcej o samych ziołach, dawkowaniu lub o barze ziołowym, świetnie opracowane informacje i same zioła do kupienia znajdziecie na stronie internetowej zlotykon.pl. Polecam także książkę autorstwa Cornelii Wittek – „Medycyna naturalna dla koni”.

 

Źródła:

  • „Medycyna naturalna dla koni” – Cornelia Wittek
  • zlotykon.pl
  • gallop nr 10 (64) październik 2017

 

 

 

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar

wpDiscuz