Niebezpieczne ciepło
Temperatury na termometrach idą w górę, słońce przygrzewa coraz mocniej. Dowiedz się, jak zapobiegać udarom u koni i co robić w razie ich wystąpienia!
Mówimy o dwóch rodzajach udarów, a mianowicie o udarze cieplnym i udarze słonecznym.
Udar słoneczny to przegrzanie głowy.
Udar cieplny charakteryzuje się przegrzaniem całego organizmu.
Udar to niedotlenienie i zaburzenia krążenia krwi, spowodowane zbyt wysoką temperaturą.
Kiedy może się pojawić udar?
Przede wszystkim przy zbyt wysokiej temperaturze i długotrwałym bezpośrednim wystawieniu na działanie promieni słonecznych. Udar słoneczny może pojawić się w upalny dzień, kiedy długie przebywanie w pełnym nasłonecznieniu spowoduje przegrzanie okolic głowy. Może się to zdarzyć np. na zawodach w oczekiwaniu na start lub na pastwisku bez schronienia w postaci cienia. Przyczynami udaru cieplnego u koni są np. źle wietrzone lub nasłonecznione stajnie, namioty i hale konkursowe oraz nieodpowiedni transport bez klimatyzacji lub nawiewów.
Pamiętaj! Źrebięta są najbardziej podatne na przegrzanie.
Jak rozpoznam udar?
Objawy są następujące:
- nietypowe zachowanie, osowiałość lub apatia,
- brak energii,
- słanianie się na nogach, potykanie,
- silne pocenie się,
- przyspieszony oddech,
- przyspieszone bicie serca,
- gorąca skóra,
- zaczerwienione błony śluzowe,
- utrata przytomności.
Bez odpowiednich działań ratunkowych udar może doprowadzić do zgonu konia!
Co robić?
Na początek koniecznie umieść konia w chłodniejszym, zacienionym i przewiewnym miejscu. Skuteczne ochłodzenie przyniesie polewanie konia przez kilka minut chłodną (ale nie zimną!) wodą. Zaczynamy polewać nogi, potem okolice klatki piersiowej i szyi, a w przypadku udaru słonecznego również głowę. Można też okładać konia ręcznikami zmoczonymi w chłodnej wodzie. Taki zwilżony i wykręcony ręcznik narzucamy koniowi na szyję i potylicę tuż za uszami.
Dobrze, jeśli na bieżąco kontrolujemy temperaturę ciała konia, tzn. czy nasze działania pomagają obniżyć temperaturę i czy nie wychłodziliśmy konia zbyt bardzo.
Pamiętaj! Temperatura ciała konia będzie podniesiona tylko w przypadku udaru cieplnego, w przypadku udaru słonecznego wyższa może być tylko temperatura samej głowy, dlatego w pomiarze możemy nie zauważyć odchyleń od normy.
W ciężkich przypadkach należy wezwać weterynarza!
Źródło:
- Gallop, nr 7 (49) lipiec 2016
- www.konieirumaki.pl
Dodaj komentarz
Bądź pierwszy!