7 najpopularniejszych rodzajów siodeł

siodła

Nie, nie będzie o konkretnych markach (np. Daw-Mag, Prestige, Stubben), kolorach (brązowe, czarne), rozmiarach, ale o rodzaju siodła pod kątem użytkowania w konkretnych dyscyplinach jeździeckich. Poniżej 7 najczęściej spotykanych rodzajów siodeł.

siodło-skokowe

1. Siodło skokowe jak sama nazwa wskazuje, jest wykorzystywane w dyscyplinie skoków przez przeszkody. Ma dłuższe siedzisko, mocno wysunięte do przodu tybinki i ewentualnie dodatkowe poduszki lepiej trzymające nogi jeźdźca. Te wszystkie zalety siodła skokowego pomagają skoczkowi lepiej podążać za ruchem konia w skoku i w ruchu w typowym dla skoków dosiadzie – półsiadzie.

siodło-ujeżdżeniowe

2. Siodło ujeżdżeniowe – stosuje się w ujeżdżeniu. Dzięki długim, pionowym tybinkom, podłużnym poduszkom kolanowym, głębokiemu siedzisku i wysokiego tylniego łęku, siodło to umożliwia jeźdźcowi prawidłowy dosiad ujeżdżeniowy, czyli głęboki i stabilny. Umożliwiają mu też bliski kontakt z koniem nogami.

IMG-20180701-WA0022

3. Siodło wszechstronne (ogólnoużytkowe) – jest pewną formą pośrednią między siodłem skokowym a ujeżdżeniowym. Sprawdza się głównie w rekreacji, gdzie uprawiane jest mało zaawansowane ujeżdżenie, trochę skoków i sporadyczne wyjazdy w teren. Jest dobre dla młodych koni, którym na początkowym etapie nauki potrzebne jest wszechstronne wyszkolenie – muszą znać podstawy ujeżdżenia, a także nauczyć się dobrze skakać.

siodło-western

4. Siodło westernowe – używa się w dyscyplinach westernowych, takich jak reining, cutting, barrel racing, itd. Jego budowa miała na celu zapewnić kowbojowi komfort i wygodę w pracy na ranczu i na farmie, gdzie musiał spędzać w siodle nierzadko całe dnie. Charakterystyczne dla siodła westernowego są: głębokie siedzisko, wysoki przedni łęk zakończony „rogiem” do noszenia lassa, dwa popręgi, duża waga, duża powierzchnia i szerokie strzemiona.

siodło-rajdowe

5. Siodło rajdowejak wiadomo, jest wykorzystywane w rajdach długodystansowych. Jest duże i głębokie, żeby zapewnić najwyższy poziom wygody jeźdźcowi. Siedzisko jest miękkie i wygodne, często z przeszyciami. Ma też uchwyty na sakwy, może mieć również uchwyt do trzymania z przodu.

klepka

6. Siodło wyścigowe (klepka) – zgodnie z nazwą, jest przeznaczone do wyścigów. Są naprawdę lekkie – ważą po ok. 200 g. Te stosuje się do gonitw płaskich. Zaś do gonitw z płotkami stosuje się cięższe siodła. Siedziska w siodłach wyścigowych są płaskie, a tybinki maksymalnie wyciągnięte do przodu, ułatwiając dżokejowi utrzymanie półsiadu na ekstremalnie krótkich strzemionach.

jazda-po-damsku

7. Siodło damskie – jest stosowane do jazdy w stylu damskim, czyli z obiema nogami po lewej stronie konia, gdzie znajduje się podpórka dla stóp. W siodle damskim siedzisko jest płaskie, a tybinka znajduje się tylko po lewej stronie.

 

Źródła:

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar

wpDiscuz