11 skokowych porad, które pomogą ci na parkurze

20190804_134113 (2)

Skoki przez przeszkody to jeden z najpopularniejszych sportów w świecie jeździeckim. Sport ten dostarcza widzom jak i zawodnikom wiele adrenaliny i emocji. Jednak do startu w zawodach skokowych należy dobrze się przygotować. W tym artykule znajdziecie wskazówki, które podpowiedzą wam, jak trenować, aby osiągnąć sukces w tym sporcie. 

1. Ujeżdżenie, ujeżdżenie, ujeżdżenie… – Pewnie zapytasz, czemu ujeżdżenie jest w artykule o skokach? A dlatego, że ujeżdżenie jest fundamentem skoków – wszyscy najlepsi na świecie skoczkowie przede wszystkim ćwiczą ujeżdżenie do skoków. A więc co należy ćwiczyć? Pod skoki warto ćwiczyć we wszystkich chodach, a szczególnie w stępie i galopie – galop jest oczywiście używany na parkurze więc musi być bardzo dobry, a stęp pomaga poprawić galop. Ćwicz dużo przejść i zmian tempa w obrębie chodu, na parkurze jest to niezbędne. Takie szczególiki jak lotne zmiany nogi i zwroty też się przydają – pomagają zaoszczędzić cenne sekundy. A więc nie musisz codziennie skakać żeby poprawiać swoje umiejętności skokowe.

2. Patrz gdzie chcesz jechać… – Wielu jeźdźców nie uświadamia sobie, jak ważny w jeździe konnej jest wzrok. Kiedy patrzysz w kierunku jazdy nieświadomie przestawiasz swoje ciało w kierunku ruchu. Dzięki temu koń wie gdzie ma jechać dalej i też ustawia się w kierunku następnej przeszkody, co jest bardzo pomocne w parkurze.

3. Małe jest ważne – Ćwicz częściej na mniejszych przeszkodach i cavaletti niż na wyższych przeszkodach, żeby nie przeciążać stawów konia. Na małych przeszkodach możesz ćwiczyć oko, oraz rytm i tempo galopu bez przeciążania konia. Zachowaj duże skoki na zawody.

4. Drążki to podstawa – Warto ćwiczyć dużo na drążkach. Ale co drążki mają wspólnego ze skokami? Jeśli ustawisz sobie drążki na galop, ćwiczysz wydłużanie i skracanie galopu, co jest bardzo ważne na parkurze. Możesz sobie także ustawić drążka na środku ujeżdżalni i ćwiczyć lotne zmiany nogi.

5. Relaks dla konia i jeźdźca – W wirze codziennych treningów nie zapominaj o tym, że koń też czasem potrzebuje urlopu! Powinieneś zapewnić mu najlepiej jeden dzień wolnego w tygodniu a raz na jakiś czas pojechać na relaksujący teren który uwolni was od nudnej rutyny i stresu.

6. Galopuj! – Wiemy, że galop w skokach jest najważniejszy. Dlatego ćwicz galopowanie – ustal sobie tempo parkurowe które odpowiada tobie i twojemu koniowi i trzymaj się go. Staraj się utrzymywać równe tempo. Trzeba też ćwiczyć przepuszczalność tego chodu – bez dobrych wydłużeń i skróceń wykroku się nie obejdziesz.

7. Równowaga… – Jest bardzo ważna dla dobrego, zbalansowanego galopu i takiego samego skoku. Bądź cały czas blisko konia i podążaj za jego ruchem. Jeśli ty nie będziesz w równowadze, to koń, chcąc nadążyć za twoim środkiem ciężkości nie będzie galopował w równowadze.

8. Wyprostowanie? To proste! – Jeśli czujesz, że twój koń wygina się do zewnątrz pokaż mu kierunek wewnętrzną ręką, a w zakręt wpychaj go wewnętrzną łydką (oczywiście z drugiej strony ograniczając łydką za popręgiem). Jeżeli koń nie wciąż nie chce się wygiąć w prawidłową stronę, oznacza to, że musisz popracować nad respektowaniem twojej łydki. Warto w tym celu porobić różne ćwiczenia, takie jak ustępowania od łydki, wolty, serpentyny, a także różne chody boczne. W ten sposób koń zacznie ustępować od twojej łydki i dobrze się zginać.

9. Plan na jazdę – Kiedy zaczynasz jazdę, ważne jest, aby przedtem przygotować sobie plan tego, co będziesz tego dnia ćwiczyć. Wybierz sobie jakiś element, który uważasz, że warto byłoby poćwiczyć, np. lotną zmianę nogi, przejścia, itp. Dzięki temu twoja jazda będzie miała sens i pozwoli ci skupić się na poprawieniu tych rzeczy.

10. Złoty środek, czyli najazd – Wszyscy skoczkowie wiedzą, że należy najeżdżać na środek przeszkody i na wprost do przeszkody. Dlaczego? Jeśli będziesz stosować się do tej porady, zapobiegniesz niechcianym wyłamaniom lub nagłym zatrzymaniom. W najeździe ważne jest też spokojne, równe tempo aby koń nie tracił balansu i mógł dobrze się wybić.

11. W locie – Chodzi oczywiście o skok! W skoku ważne jest, aby podążać za koniem. Jeśli wyjdziemy przed konia lub zostaniemy za nim, zaburzymy jego równowagę, co może spowodować nam zrzutkę, a czasem nawet groźny upadek. W skoku należy też oddać koniowi wodze, aby w skoku mógł wyciągnąć szyję do przodu (baskilować). Żeby po wylądowaniu wylądować na dobrą nogę i jechać w stronę następnej przeszkody należy patrzeć się w jej stronę. Wbijanie wzroku w przeszkodę zaburza równowagę i utrudnia najazd do kolejnej przeszkody.

Źródła:

 

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar

wpDiscuz