Witaj na świecie, maluszku!

maluch

Moment narodzin nowego konia to zawsze niezwykłe przeżycie. Warto jednak wiedzieć co robić, gdy mały konik pojawia się na świecie.

Ciąża koni trwa ok. 335-340 dni. Oznakami zbliżającego się porodu u klaczy są nabrzmiałe wymiona ( zazwyczaj ok. 2-3 tygodnie przed porodem), zapadnięcie się zadu w okolicach ogona i nabrzmiały srom. Najczęściej na godzinę lub krócej przed samym porodem można zauważyć podwyższoną temperaturę klaczy. Gdy klacz zaczyna być niespokojna, poci się, kręci się na boki, kładzie się i zrywa lub/i kopie brzuch, oznacza to, iż zaczyna się poród.

Poród

źrebię-noworodek

Źrebienie się klaczy powinno trwać ok. 30 minut. W tym czasie ukazuje się worek owodniowy i źrebak. Jeżeli poród przedłuża się ponad godzinę, powinniśmy pomóc klaczy i przede wszystkim wezwać weterynarza. Odejście łożyska u klaczy następuje wraz z narodzinami źrebaka lub do pół godziny po porodzie. Jeśli do tego czasu nie dojdzie do wydalenia łożyska, należy wezwać lekarza weterynarii, także w razie innych problemów z porodem. Nie odpowiednia opieka w trakcie porodu może prowadzić do śmierci klaczy, jak i źrebięcia!

Źrebak rodzi się w cieniutkim worku, który jeśli nie pęknie, może doprowadzić do uduszenia malucha. W takim wypadku trzeba go przerwać. Przez około 15 minut po porodzie klacz odpoczywa, po czym wstaje. Wtedy powinno nastąpić zerwanie pępowiny.

Aby ułatwić źrebięciu nabrania pierwszego łyku powietrza, należy usunąć z jego nozdrzy śluz. Musimy objąć główkę źrebaka poniżej oczu, a kciukiem i palcem wskazującym przeciągnąć energicznie wzdłuż pyszczka w kierunku nozdrzy. Należy powtórzyć to kilka razy. Potem wycieramy śluz z reszty pyszczka, nozdrzy i uszu. Następnie podstawiamy go matce do wylizania. Jest to moment, kiedy klacz się uspokaja i nabiera instynktu macierzyńskiego.

Źrebak może mieć na początku problem ze wstaniem. Jednak nie powinno się go podnosić, tylko uzbroić się w cierpliwość i poczekać, aż sam wstanie. Najsilniejsze wstają już po 5 minutach, słabsze nawet do 2 godzin.

Jak tylko źrebię wstanie, powinno zacząć pić siarę, czyli pierwszy pokarm matki. Jest ona najważniejsza dla życia nowo narodzonego konia. Posiada bowiem niezbędną porcję przeciwciał, które będą chronić źrebię przed infekcjami oraz zapewnia prawidłowy wzrost i rozwój. Dlatego źrebię powinno napić się jej do 3 godzin po urodzeniu, gdyż później jej przyswajalność stopniowo spada. Jeśli źrebak jest za słaby by ssać, musimy klacz zdoić i podać mleko przez butelkę.

Noworodek wydala kilka centymetrów smółki w krótkim czasie po pobraniu siary. Powinniśmy także kontrolować wydalanie moczu, który powinien być oddawany często, ale w małych ilościach.

Dzieciństwo

źrebię-gniade-bieg

By źrebię prawidłowo się rozwijało, bardzo ważną funkcję pełni ruch na świeżym powietrzu. Najlepiej gdyby źrebak miał również swoich rówieśników do zabawy.

Od pierwszych dni źrebięcia należy wyrabiać w nim zaufanie oraz posłuszeństwo do człowieka. Uczenie go tych wartości powinno być połączone z delikatnym, lecz stanowczym postępowaniem. Ogromnie ważne jest, by jak najwcześniej źrebię dotykać, głaskać, przyzwyczajać do zapachu, głosu i obecności człowieka. Może nam to pomóc w przyszłości przy układaniu go i wielu innych czynnościach.

Źrebię nie jest jeszcze w stanie nam zrobić krzywdę, ale gdy dorośnie, może stanowić zagrożenie. Mówi się, że co się zaniedba w wieku źrebięcym, zemści się na nas gdy dorośnie. Często pomaga podnoszenie kopytek i stukanie w nie dłońmi. Gdy koń będzie już dorosły, będzie umiał stać spokojnie podczas czyszczenia kopyt. Ba, może nawet w czasie rozczyszczania lub podkuwania!

Od drugiego tygodnia życia zalecane jest zakładanie kantarka i okresowe wiązanie w boksie.

Źródła:

 

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar

wpDiscuz