Olej kokosowy – Top10 zastosowań

Coconut_Oil_s
  1. Poprawa stanu jelit – olej kokosowy zawiera średnio-łańcuchowe trójglicerydy (MCT) które są łatwiejsze do trawienia i wchłaniania niż tradycyjne oleje roślinne. Stanowi pomoc przy zwalczaniu owrzodzeń, kwasicy, kolek i dysbiozy, jest szczególnie przydatny dla koni z dietą opartą na bazie zboża.
  2. Leczenie ran – zastosuj go na ranie, by zapobiec zakażeniu. Ze względu na zawartość kwasu laurynowego ma działanie przeciwbakterynje, przeciwgrzybicze i przeciwwirusowe.
  3. Zachęta do jedzenia dla wybrednego konia – większość koni kocha ten smak, dlatego podawanie oleju kokosowego to dobry sposób ukrycia mniej smacznych suplementów i leków.
  4. Odżywka do sierści, grzywy i ogona – w przeciwieństwie do opartych na bazie ropy naftowej oraz silikonu produktów łatwo wchłania się do włosów i skóry.
  5. Wsparcie przy ukąszeniach i użądleniach owadów – pomaga złagodzić ból i zapobiec zakażeniu.
  6. Leczenie grudy – działanie przeciwbakteryjne oleju kokosowego idealnie działa w przypadku leczenia grudy i pomaga zażegnać ponowne zakażenie.
  7. Świetne źródło energii – olej kokosowy daje około 2 razy więcej energii niż skrobia i białka. Daje twojemu koniowi łatwo przyswajalną energię, bez charakterystycznego „gorąca” które zazwyczaj pochodzi ze zbożowej diety.
  8. Odżywka dla kopyt – olej ten może czynić cuda na suchych i popękanych kopytach.
  9. Łatwe przechowywanie – ponieważ jest naturalnie odporny na jełczenie, może być bezpiecznie przechowywany w pokojowej temperaturze przez kilka lat, w porównaniu do olejów roślinnych, które mogą przetrwać tylko kilka miesięcy.
  10. Zmniejszenie ilości siana – jeśli cena siana w twojej okolicy jest bardzo wysoka, olej kokosowy pomoże ci dodać ekstra kalorie, nie zwiększając równocześnie rachunku za siano.

Jak podawać?

Olej kokosowy może się stać bardzo płynny, ale i ten sam olej może stwardnieć jak kamień, w zależności od temperatury otoczenia. Najłatwiej podać koniowi w miękkiej postaci, więc by stale mieć pod ręką olej w tej właśnie formie, przechowuje się go zimą w ciepłym miejscu. Można wymieszać go z jedzeniem lub rozgnieść go na dnie wiadra i dać koniom do lizania.

Jaki olej wybrać?

Wybieraj najlepsze oleje nierafinowane i tłoczone na zimno – tylko takie zawierają pełnię składników odżywczych: nasycone kwasy tłuszczowe (m.in. kwas laurynowy, palmitynowy, kaprylowy), nienasycone kwasy tłuszczowe (m.in. kwas oleinowy, linolenowy), witaminy B2, B6, E, C, kwas foliowy, potas, wapń, magnez, fosfor, żelazo, sód i cynk.

Ile karmić?

To trudne pytanie, ponieważ potrzeby żywieniowe każdego konia są bardzo zróżnicowane. Najbezpieczniej rozpocząć od małych porcji (10-50 ml dwa razy dziennie). Bądź cierpliwy! Uzyskanie satysfakcjonujących rezultatów może trwać nawet kilka tygodni. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem weterynarii, ale niektórzy wciąż wybierają inne oleje roślinne i dlatego nie polecą ci oleju kokosowego. Zrób własne badania i sam zdecyduj, co działa najlepiej na ciebie i twojego konia.

 

Źródło: www.savvyhorsewoman.com

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar

wpDiscuz