Najwyższy, najniższy, najstarszy – poznaj końskich rekordzistów

bigest

Najmniejszy żyjący koń

Według doniesień prasowych, najmniejszym żyjącym koniem świata jest Einstein (zobacz filmik poniżej), który urodził się w kwietniu 2010 roku w północno-wschodniej części Stanów Zjednoczonych. Ważył wtedy tylko 2,7 kg i miał 35,5 cm wysokości! Dr Rachel Wagner, właścicielka Einsteina, była pewna że Einstein pobiłby rekord najmniejszego konia na świecie, a w tym odebrał ten tytuł klaczy Thumbelinie (Calineczce). Ale najpierw Einstein musi skończyć 4 lata i… skończyć rosnąć. Kucyk lubi przebywać z dużym ogierem, który ma na imię Playboy, oraz z psem (bernardynem) -Hannah. Właścicielka nie może mu pozwalać na przebywanie na pastwiskach z dużą ilością koni – mógłby zostać zdeptany z powodu bardzo niskiego wzrostu.

Oficjalnie zaś według Księgi Rekordów Guinnessa, najmniejszym żyjącym ogierem świata jest… Bombel z Polski! Ma zaledwie 56,7 cm wzrostu! Jest on miniaturowym appaloosą o bardzo ważnej pracy – odwiedza szpitale dziecięce sprawiając radość dzieciom.

 

Najmniejszą klaczą wpisaną do Księgi Rekordów Guinnessa była natomiast Thumbelina (Calineczka), która mieszkała na farmie w Saint Louis, w USA. Niestety Calineczka odeszła w 2018 roku, dlatego Biuro Rekordów Guinessa szuka aktualnie najmniejszej żyjącej klaczy. Mierzyła 44,5 cm- możecie ją zobaczyć na filmiku poniżej.

Najwyższy

210,2 cm wysokości! Tyle mierzy najwyższy koń świata – Big Jake. Big Jake to koń rasy belgijskiej, którego właścicielem jest pan Jerry Gilbert z farmy Smokey Hollow. Kiedy był młody, był bardzo ruchliwy, żywy i energiczny. Dlatego też trudno było nad nim zapanować. Później, gdy był już starszy, złagodniał. Big Jake pracuje ciężko w powozie. Przyjaźni się ze zwierzętami na farmie, a jego zagroda ma wymiar 6 x 6 metrów lub troszkę więcej. A inne konie spokojnie mieszczą się w zagrodach o nieomal połowę mniejszych! Big Jake odebrał tytuł najwyższego konia na świecie Noodiemu z Australii.

Najstarszy

Najstarszy koń świata nie żyje. Był nim Old Billy, który dożył 62 lat (1760-1822). Drugi znany nam rekordzista to Shayne, rasy Irish Draught, który miał 51 lat.

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar

wpDiscuz